Anija kozmike e NASA-s do të përpIaset qëllimisht me një asteroid

  • E.K /
  • 26 September 2022 - 10:26
Anija kozmike e NASA-s do të përpIaset qëllimisht me një asteroid

Agjencia hapësinore amerikane NASA do të godasë një asteroid me qëllim për të studiuar sa e vështirë do të ishte që të ndalonte një objekt hapësinor të godiste Tokën.

Impakti do të ndodhë në orët e ardhshme dhe NASA do të përdorë një sondë për të përplasur asteroidin.

Misioni i NASA është emërtuar “Dart”. Goditja e simuluar do të ndodhë 11 milionë kilometër larg planetit tonë. Sonda e NASA do të përplaset me një asteroid të quajtur “Dimorphos”.

NASA thotë se meteori nuk është në trajektoren e rrugës drejt Tokës dhe as goditja me sondë nuk do t’i ndryshojë aksidentalisht drejtimin drejt Tokës.

Goditja do të shihet përmes teleskopëve hapësinorë, përfshirë edhe superteleskopin ‘James Webb’.

(Kosova Sot Online)