NASA kap një imazh të rrallë

  • A.P /
  • 31 October 2022 - 14:53
NASA kap një imazh të rrallë

Një satelit i NASA -s ka rritur të kapë një imazh të rrallë të diellit, i cili duket si i “buzëqeshur”.

Agjencia publikoi imazhin në Tëitter, duke shkruar: “Sot, Observatori Dinamik Diellor i NASA-s kapi diellin duke ‘buzëqeshur’. Të parë në dritën ultravjollcë, këto njolla të errëta në diell njihen si vrima koronale dhe janë rajone ku era e shpejtë diellore shpërthen në hapësirë.

Që nga publikimi i saj, fotografia e NASA-s, njerëzit e kanë krahasuar atë me imazhin e një kungulli të gdhendur të Halloween-it.

Pavarësisht pamjes së tij miqësore, ekspertët paralajmërojnë se vrimat koronale të diellit mund të nënkuptojnë një stuhi diellore që godet Tokën ditën e sotme.

Stuhitë diellore janë një shumëllojshmëri shpërthimesh në masë dhe energji nga sipërfaqja diellore që nga ana tjetër deformon fushën magnetike të tokës. Si rezultat, këto stuhi rrisin dukshmërinë e dritave polare, të njohura edhe si aurora, në hemisferat veriore dhe jugore.

(Kosova Sot Online)