Raketa SLS më në fund fluturon drejt hënës

  • A.P /
  • 16 November 2022 - 14:02
Raketa SLS më në fund fluturon drejt hënës

NASA ndërmori një hap të rëndësishëm drejt kthimit të astronautëve në sipërfaqen hënore herët të mërkurën, duke lëshuar raketën e saj masive të Sistemit të Nisjes Hapësinore dhe duke ngritur anijen e parë kozmike të projektuar për të fluturuar njerëzit në Hënë që nga epoka e Apollonit.

Duke u ngritur nga Qendra Hapësinore Kennedy në orën 1:47 të mëngjesit me kohën Lindore, raketa gjëmoi nëpër qiell mbi Bregun Hapësinor të Floridës, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”, ndërsa një mori shikuesish brohoritnin për një mision ambicioz që agjencia shpreson se do të bëhet një kapitull i ri në historinë e eksplorimit njerëzor.

 

"Është një ditë e mrekullueshme," tha administratori i NASA-s Bill Nelson pas nisjes.

Fluturimi shënoi lëshimin e parë të raketës SLS, një bishë e lartë 322 këmbë në zhvillim për një dekadë, dhe shtyu një kapsulë, të njohur si Orion, përmes atmosferës drejt hënës si pjesë e programit të saj Artemis. Për shkak se misioni është një fluturim provë - një provë për misionet e ardhshme - nuk kishte astronautë në bord dhe anija kozmike nuk do të ulet në Hënë. Përkundrazi, Orioni do të qëndrojë në orbitën hënore në një fluturim që pritet të zgjasë deri në 25 ditë e gjysmë dhe të demonstrojë, shpreson NASA, se raketa dhe anija kozmike janë të afta të fluturojnë të sigurt.

(Kosova Sot Online)