Anija kozmike e NASA-s përfundon takimin e saj të 'ngushtë' me Hënën

  • A.P /
  • 28 November 2022 - 15:05
Anija kozmike e NASA-s përfundon takimin e saj të 'ngushtë' me Hënën

Anija kozmike Orion e NASA-s kaloi anën e largët të Hënës të hënën, duke kaluar brenda 81 milje nga sipërfaqja.

Anija kozmike, e cila nuk ka njerëz në bord, ka udhëtuar drejt Hënës që nga e mërkura, kur u nis si pjesë e misionit Artemis I. Udhëtimi i tij do të zgjasë edhe 20 ditë të tjera.

 

"Automjeti vazhdon të funksionojë jashtëzakonisht," tha Howard Hu, menaxher i programit Orion në NASA, gjatë një konference për shtyp të hënën në mbrëmje.

Një nga qëllimet kryesore të misionit është të verifikojë nëse anija kozmike Orion funksionon siç është projektuar dhe të lejojë NASA-n të bëjë çdo rregullim dhe rregullim të nevojshëm përpara se astronautët të hipin për misionin Artemis II, i cili nuk do të ngrihet të paktën deri në vitin 2024, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”. Artemis i tretë misioni, që përfshin anijen kozmike Orion si dhe një automjet SpaceX, do të synojë të zbarkojë astronautët në sipërfaqen e Hënës.

Pak minuta përpara kalimit më të afërt të Orionit me Hënën të hënën, kapsula ndezi motorin e saj për 2.5 minuta. Kjo e përshpejtoi shpejtësinë e saj ndërsa anija kozmike u hodh nga jashtë drejt asaj që njihet si një orbitë e largët retrograde.

Orbita është e largët - 40,000 milje mbi sipërfaqen hënore; retrograde do të thotë që anija kozmike po udhëton rreth hënës në drejtim të kundërt me mënyrën se si hëna udhëton rreth Tokës.


(Kosova Sot Online)