Rishfaqet liqeni 'fantazmë'

  • A.P /
  • 15 May 2023 - 14:08
Rishfaqet liqeni 'fantazmë'

Europa është duke kaluar një periudhë thatësire historike, edhe për shkak të mungesës së reshjeve të dëborës gjatë dimrit, ndërsa me një situatë krejtësisht të ndryshme është duke u përballur Kalifornia.

Së fundmi, janë publikuar imazhe të kapura nga satelitët e NASA-s, të cilët pasqyrojnë rishfaqjen e liqenit “fantazmë” në Tulare, ku uji ka mbuluar një pjesë të madhe të tokave bujqësore, të cilat kanë qenë prej kohësh të thata. Në anën tjetër, banorët e zonave rreth liqenit janë duke u përgatitur për përmbytje pasi bora ka nisur të shkrijë.

Pamjet janë kapur midis fillimit të shkurtit dhe fundit të prill. Ato tregojnë transformimin që ka pësuar rajoni si pasojë e shirave të dendur dhe sasisë së madhe të dëborës së rënë gjatë dimrit.

Liqeni është i vendosur mes shpateve malore të mbuluara nga bora në Sierra Nevada. Autoritetet lokale do të duhet t’i bëjnë mirë llogaritë me shkrirjen e dëborës që pritet të përmbytë edhe më tej zonën, shkruan “The Guardian”. Të enjten, sasia e dëborës në majat e maleve është llogaritur më shumë se 400% mbi normalen e kësaj periudhe të vitit, sipas departamentit të burimeve ujore të Kalifornisë.

Rikthimi i liqenit në Tulare në fillim të pranverës shkaktoi dëme kolosale në një nga rajonet që njihet për prodhimin e qumështit dhe renditet ndër vendet e para në botë për këtë. Mijëra lopë ngordhën si pasojë e përmbytjes, ndërsa më shumë se 75 mijë të tjera u evakuuan në zona të sigurta.
 

(Kosova Sot Online)