Mjekët të habitur: Kjo recetë antibiotiku më i fortë natyral - Shëndetësia - Kosova Sot
Mjekët të habitur: Kjo recetë antibiotiku më i fortë natyral

Mjekët të habitur: Kjo recetë antibiotiku më i fortë natyral

Tinkturat janë ilaçet më të mira natyrale, para së gjithash se tërheqin dhe ruajnë në vete më të mirën prej bimëve. Jo vetëm se 100 për qind nuk është helmues, por ka edhe shumë veti të tjera shëruese: - Ndihmojnë në rregullimin e thartirës në organizëm - Ndihmojnë sistemin tretës - Forcon sistemin imun Mjeku i njohur Richard Schultz e ka zbuluar recetën që e ka quajtur "super-tonik".

Përbërësit:

Spec pikant, Hudhër, Qepë të kuqe, Rrënjë xhenxhefili, Rrënjë të rrikës dhe Uthull molle.

Përgatitja:

Ky tonik përgatitet, sikurse të gjitha tinkturat e tjera: barërat i vendosni në enë, shtoni uthullën e mollës, aq sa është e nevojshme t'i mbuloni bimët. Më pas qëroni dhe preni imët perimet, gjithë përbërësit i lini në kavanoz dhe mbuloni me uthull të mollës, kështu që uthulla së paku tre gishtërinj të jetë sipër nivelit të bimëve dhe perimeve. E mbuloni dhe duke mbajtur kapakun e përzieni. E lini të qëndrojë në një vend të errët së paku për 2 deri 6 javë. Mund ta kulloni me ndonjë shami. Pasi të jetë gati, mund ta përdorni për çdo ditë, një gotë prej 20-30 ml mjafton.

(Kosova Sot)

11 orë e 7 minuta më parë
17/12/18