Vloni 6 limonë në gjysmë litër ujë, e pini porsa të zgjoheni dhe do të mbroheni nga secila sëmundje

  • 11 prill 2019 - 06:00
Vloni 6 limonë në gjysmë litër ujë, e pini porsa të zgjoheni dhe do të mbroheni nga secila sëmundje

Lëngu me limon njihet fare mirë, porse kësaj radhe bëhet fjalë për pijen dhe vetitë e saj të dobishme që i ofron. Jo vetëm lëngu i limonëve, por edhe lëvorja pasi përmban shumë vitamina. Krejt çfarë ju nevojitet për të përgatitur këtë pije mrekullibërëse janë përbërësit tjerë:

– gjysmë litër me ujë;

mjaltë;

– 6 limonë.

– Përgatitja:

Në një enë hidhni ujin dhe limonët me lëvore, të copëtuar, e më pas i zieni. Përzierjen ta zieni së paku për tre minuta, e më pas e hiqni nga pllaka e nxehtë dhe e lini të ftohet. Pas kësaj kohe i nxirrni limonët, e lëngun e derdhni në një shishe apo gotë dhe shtoni mjaltin. Kjo pije mrekullibërëse sjell këto veti:

– ndihmon tretjen dhe rregullon metabolizmin, e forcon sistemin imun;

– ekuilibron nivelin e pH-së në organizëm;

– jep shtysë të fortë prej energjie;

– kryen pastrimin e organizmit;

– mbron nga ftohjet.

(Kosova Sot)