Si ta luftojmë miomën në mitër dhe cistat në vezore?

  • 06 tetor 2019 - 09:56
Si ta luftojmë miomën në mitër dhe cistat në vezore?

Bima barveshi (lat. Sempervivum tectorum), ofron energji dhe është e pashkatërrueshme. Është bimë shumëvjeçare, e lartë 10-60 cm.

ÇAJI NGA BARVESHI

Ky lloj i çajit e nxit sekretimin e urinës, ndihmon te ciklet e dhimbshme menstruale dhe dizenteria. Përbërësit për përgatitjen e çajit: - 2 lugë gjethe të imtësuara të bimës - 1 gotë ujë të vluar Përgatitja e çajit: Gjethet i përzieni me ujë të vluar, i lini të qëndrojnë për 2 orë, ta pini 1/4 e gotës, 4 herë në ditë para ushqimit.

MJALTI DHE BARVESHI SI ILAÇ NATYRAL

Përbërësit: - 500 gramë mjaltë - 300 gramë gjethe të bimës barveshi Përgatitja e ilaçit: Gjethet duhet të bluhen dhe të përzihen me mjaltë. E lini të qëndrojë për disa ditë. Konsumimi i ilaçit: Konsumohet një lugë e masës në lukth të zbrazët dhe pas kësaj nuk konsumohet asgjë për dy orë. Gjatë dimrit, si mungesë e aktiviteteve vjen deri te mbajtja e substancave të dëmshme në organizëm. Masa nga mjalti dhe barveshi përshpejtojnë metabolizmin dhe pastrojnë trupin prej helmeve. Po ashtu, ky ilaç përdoret kundër problemeve me zemër. Është vërtetuar nga ekspertët se shëron miomën në mitër dhe cistat në vezore.

(Kosova Sot Online)