A e dini se bananet janë ideale për personat që vuajnë nga kjo sëmundje?

  • E.K /
  • 10 prill 2021 - 09:20
A e dini se bananet janë ideale për personat që vuajnë nga kjo sëmundje?

Bananet janë një nga frutat më të shëndetshme. Ato janë të pasura me fibra, vitamina dhe minerale esenciale për trupin.

Ja përfitimet që do të merrni nëse konsumoni 1 banane në ditë:

Ndihmojnë në tretje: bananja është e pasur me fibra dietike, ajo është efektive në lu. ftimin e dispepsisë, kapsllëkut dhe rregullon lëvizjen e zorrëve.

Kontrollon nivelin e sheqerit në gjak: bananja nëse konsumohet në sasi të moderuar është e këshillueshme edhe për diabetikët sepse mban nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak.

Ndalon mangësinë e kalciumit: bananet ndihmojnë kundër humbjes së kalciumit në trup. Ato përmirësojnë thithjen e mineraleve nga ko ckat dhe dhëmbët duke i bërë ato më të forta.

Rrit energjinë: bananet janë të pasura me fruktozë, kështu që ato rrisin nivelin e energjisë.

Parandalon kancerin e veshkave: me qënë se bananet nxisnin absorbimin e kalciumit në trup, ato parandalojnë formimin e gurëve në veshka, parandalojnë sëmundjet dhe kan.ce rin e veshkave.

(Kosova Sot Online)