Gjethet e dellit shërojnë plagët dhe shumëçka tjetër

  • E.K /
  • 07 June 2021 - 13:39
Gjethet e dellit shërojnë plagët dhe shumëçka tjetër

Gjethet e dellit janë bimë shumë e përhapur dhe për shërim në mjekësinë tradicionale përdoret me shekuj. Edhe pse edhe rrënjët dhe kërcelli i saj janë po ashtu shëruese, përdoren vetëm gjethet e saj. Gjethet e saj duhet të thahen në të ftohtë, në shujë, e shërues janë vetëm ato gjethe që përmbajnë ngjyrën e gjelbër dhe që janë të thara.

Ndikojnë mirë edhe te organet për tretje, kështu që sugjerohet edhe për shërimin e diarresë, infeksionin e lukthit dhe të thatit në lukth, si dhe në zorrën dymbëdhjetëgishtore, e disa studime kanë treguar se ekstraktet e gjethe së dellit shërojnë edhe hemorroidet. Nëse gjethet e dellit dëshironi t'i vendosni mbi plagë apo të ënjtura, duhet t'i pastroni. Çaji përgatitet shumë thjesht - një lugë të kafesë me gjethe të thara të dellit i derdhni në 2 dcl ujë të vluar dhe i lini të qëndrojë për 20 minuta. Çajin mund ta pini si masë parandaluese, por edhe mund ta përdorni për shërimin e konjunktivit.

(Kosova Sot Online)