Lëngu që forcon imunitetin dhe ul kolesterolin

  • E.K /
  • 12 May 2022 - 12:40
Lëngu që forcon imunitetin dhe ul kolesterolin

Konsumimi i lëngut të portokallit, për një javë rresht, largon infeksionet, thonë mjekët e mjekësisë popullore. E, nëse vjen deri te ftohjet, duhet të konsumoni rreth katër gota me lëng portokalli në ditë, derisa të vëreni se gjendja është përmirësuar.

Pos se e forcon sistemin imun, portokalli, përkatësisht lëngu i tij stimulon punën e zorrëve, ul nivelin e kolesterolit të dëmshëm dhe pamundëson trashjen e enëve të gjakut. Po ashtu, flokut dhe thonjve u ofron forcim, derisa lëkurës elasticitet.

(Kosova Sot Online)