Brokoli është përplot minerale

  • A.P /
  • 03 February 2023 - 14:27
Brokoli është përplot minerale

Brokoli është përplot minerale, si kalcium, kalium, hekur dhe magnez, dhe është përplot me acid folik (të mirë kundër stresit). Pasi përmban dy herë më shumë vitaminë C se sa spinaqi dhe limoni, ndikon mirë n forcimin e sistemit imun. Pastron mëlçinë dhe është i pasur me celulozë, që stimulon punën e zorrëve.

 

Pos kësaj, përmban edhe fibra, që ulin rrezikun nga kanceri, sidomos mbron nga kanceri në zorrë të trashë. Më së miri duhet ta gatuani në avull (6 deri 8 minuta në temperaturën maksimale).

Kështu i ruhen vlerat ushqyese. Brokoli ndihmon në shërimin e sëmundjeve të zemrës, përmirëson shikimin, dhe mbron nga gripi dhe ftohjet. Pasi është i pasur me vitaminën B9, këshillohet që të gjithë ata që vuajnë nga anemia, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”, ta konsumojnë. Brokoli në përbërjen e vet posedon të gjithë antioksiduesit e vet, ndërsa që konsumimi i tij ndikon në largimin e gurëve nga veshkat.

(Kosova Sot Online)