Xhemi çudibërës që mposht kapsllëkun

  • E.K /
  • 15 November 2023 - 09:15
Xhemi çudibërës që mposht kapsllëkun

Kapsllëku është diçka shumë i mundimshëm, e shfaqet si pasojë e mungesës së lëvizjes, stresi, mosha, ilaçet, disa vitamina, mungesa e fibrave dhe ujit në ushqim, por mund të shfaqet edhe si pasojë e sëmundjeve të tjera që duhet shëruar për ta përmirësuar punën e zorrëve. Kapsllëku zgjat me muaj, bën që njeriu të mos ndihet rehat në lëkurën e vet. Kapsllëku karakterizohet me jashtëqitje të fortë apo me ndjenjën e moszbrazjes së zorrëve. Sipas statistikave, çdo i dhjeti person ka probleme me kapsllëkun. Është me rëndësi që të provoni ilaçe natyrale, e midis tyre është xhemi i menduar nga spitali në Kuebek të Kanadasë. Pacientët që kishin vuajtur nga kapsllëku kishin marrë nga një lugë xhem në ditë, suksesi ishte aq i madh saqë në spital xhemin e kishin përshkruar si ilaç.

RECETA PËR XHEMIN LAKSATIV - PËRBËRËSIT: - 150 gramë hurma (1 gotë) - 150 gramë kumbulla të thara (1 gotë) - 1,5 gotë ujë të valuar.

PËRGATITJA

 I preni hurmat dhe kumbullat në pjesë. I vendosni në ujin e valuar dhe zieni derisa përzierja të trashet. Sasia e fituar do të mjaftonte për 20 porcione me nga një lugë. Ky xhem është i dobishëm për të gjitha moshat. Mund ta konsumoni të vetëm, ta lyeni bukën, ta shtoni në jogurt, flluska

(Kosova Sot Online)