Presidenti i Barcelonës akuzohet për korrupsion

  • S.A /
  • 04 shtator 2020 - 10:22
Presidenti i Barcelonës akuzohet për korrupsion

Presidenti i Barcelonës, Josep Maria Bartomeu është akuzuar për korrupsion nga policia katalanase nën dyshimin se ka fituar financiarisht nga klubi, raporton El Mundo.

Pretendimet kanë të bëjnë me tashmë të njohur se ‘Barçagate’ dhe dyshohet se Bartomeu ka përfituar personalisht financiarisht nga marrëveshjet e bëra në emër të klubit. Historia e ‘Barçagate’ u bë e njohur pasi u publikuan disa dokumente të cilat tregonin punën e brendshme dhe transaksionet financiare të klubit, gjë që shkaktoi bujë në mediat spanjolle.

Në fillim të këtij viti, shfaqja e El Larguero e Cadena Ser zbuloi dokumente nga Barcelona të cilat tregonin se klubi paguan një palë të tretë për të dëmtuar reputacionin e individëve, përfshirë lojtarët e tyre Lionel Messi dhe Gerard Pique – të cilët u pa që ishin kundërshtarë të presidentit.

Legjendat e klubit Blaugrana, Xavi Hernandez, Carles Puyol dhe Pep Guardiola ishin midis atyre që dyshohet se ishin shënjestruar.

Kompania e tretë u tha të ishte “I3 Ventures”, mesazhet e cilës dyshohet se janë përdorur që në Twitter dhe Facebook të diskreditonin të tjerët.

Po ashtu pretendohet se Bartomeu sanksionoi një pagesë për kompaninë që ishte gjashtë herë më e lartë se vlera e tyre e tregut, që tani po hetohet nga autoritetet.

Gjetjet e përfshirjes së Barcelonës në kompani u zbuluan në shkurt, pasi Barcelona lëshoi një deklaratë duke mohuar një raport nga stacioni radio Cadena Ser që pretendonte se klubi po paguante një palë të tretë për të dëmtuar reputacionin e të tjerëve.

Klubi katalan gjithmonë mohoi këtë, duke thënë se ata nuk kishin paguar dhe as nuk kishin promovuar askënd për të denoncuar ose sulmuar të tjerët – të cilët kanë qenë kundërshtarë të bordit

(Kosova Sot Online )