Joshua: Do të rikthehem, nuk humb kohë duke i var buzët

  • A.P /
  • 26 shtator 2021 - 10:16
Joshua: Do të rikthehem, nuk humb kohë duke i var buzët

Boksieri ukrainas, Oleksandr Usyk ia shkaktoi Anthony Joshuas humbjen e dytë në karrierë dhe ia mori titujt e botës në kategorinë e rëndë, WBA, WBO, IBF, mbrëmë.

Usyk fitoi ndaj britanikut në Londër me vendim unanim të gjyqtarëve

Pas meçit, Joshua tha se do të rikthehet.

“Unë nuk do t’i var buzët – kjo është humbje kohe,” tha Joshua, 31 vjeç.

“Kur po kthehesha nëpër tunel, thjesht thashë me vete: Unë jam gati të kthehem në palestër, jam gati ta përfundoj atë punë. Unë thjesht dua të kthehem në palestër, të kthehem në lojë dhe të përmirësohem, kështu që kur i luftoj këta djem të mirë dhe shoh se ata janë të lënduar, mund të përfitoj nga mundësia. Ishte një mësim i mrekullueshëm sot. Unë e di që ne mund ta shikojmë atë nga një këndvështrim negativ, por, për mua, unë duhet ta marr atë si një mësim të madh dhe të ndërtoj mbi atë situatë. Unë kurrë nuk prirem të shikoj kundërshtarin. Unë thjesht prirem të shikoj veten dhe të kuptoj se ku kam gabuar. Pra, nuk është aq shumë ajo që bëri, janë mundësitë që i dhashë. Nuk është aq shumë ai. Unë thjesht do të kthehem dhe do të shikoj veten dhe do të korrigjoj gabimet e mia. Unë nuk do të shkoj në shtëpi dhe do të qaj për këtë, sepse kjo është luftë. Është një proces i gjatë. Unë do të kthehem për të parë mënyrën se si mund të përmirësohem. Unë tashmë kam parë luftën dhe kam menduar se mund ta kisha bërë atë më mirë”, deklaroi Joshua.

Një rimeç është i përfshirë në kontratë dhe dueli i dytë mes tyre pritet të ndodhë.


(Kosova Sot Online)