Barcelona-Real Madrid: E ardhmja e El Clasicos në duart e të rinjve

  • A.P /
  • 22 tetor 2021 - 19:18
Barcelona-Real Madrid: E ardhmja e El Clasicos në duart e të rinjve

Të dielën do të zhvillohet El Clasico e parë pa Lionel Messin ose Sergio Ramos në Barcelonë ose Real Madrid në 15 vjet pasi ata tani ndajnë një dhomë zhveshjeje në Paris, por kjo i hap derën një brezi të ri.

Ndërsa tifozët po rikuperojnë plagët e tyre nga ato largime, Sergio Busquets mbetet si lojtari mes dy klubeve që ka luajtur më shumë ndeshje El Clasico me 40, përpara Gerard Pique me 37 dhe Karim Benzema me 36.

Benzema mbetet golashënuesi kryesor, duke shënuar 10 herë në El Clasico.

Barcelona është më e re

Nëse krahasojmë të dy palët, shohim se Barcelona është skuadra e tretë më e re në La Liga Santander me një moshë mesatare prej 26 vjeç e 174 ditë.

Në krahasim, Real Madridi është pak më i vjetër në moshën 28 ​​vjeç dhe 20 ditë, duke e bërë atë ekipin e pestë më të vjetër në LaLiga, sipas statistikave të OPTA.

Barcelona gjithashtu ka tetë lojtarë të lindur që nga viti 2000, më i larti në kompeticion, ndërsa Real Madridi ka gjashtë.

Real Madrid mban rekordin për skuadrën më të re

Që nga viti 2005/06, skuadra më e re në këtë ndeshje është formacioni i Real Madrid nën drejtimin e Manuel Pellegrinit në vitin 2010, me një moshë mesatare prej 25 vjeç e 72 ditë.

Sidoqoftë, Barcelona dominon pesë lojtarët më të rinj më të rinj që kanë marrë pjesë në ndeshjen e këtij shekulli, me Ansu Fati, Bojan Krkic dhe së shpejti do të jetë Gavi.

Golashënuesi më i ri

Ansu Fati është lojtari më i ri që ka shënuar në El Clasico, pasi ka shënuar në El Clasico e fundit në Camp Nou në moshën 17 vjeç e 359 ditë.

Më pas është Vinicius Junior me 19 vjeç e 233 ditë, ndërsa Lionel Messi shënoi tre në 2007.

Cilët janë lojtarët më të vjetër?

Luka Modric (36), Marcelo dhe Benzema (të dy 33) do të jenë lojtarët më të vjetër, ku njëri ka fituar Topin e Artë dhe tjetri është kandidat këtë vit.

E ardhmja, në duart e të rinjve

Lojtarët kryesorë në ndeshjen e kësaj fundjave do të jenë Ansu Fati dhe Vinicius, dy adoleshentë të cilët do të kërkojnë t’i shtyjnë ata drejt fitores.

(Kosova Sot Online)