PSG do t’i largojë 7 futbollistë

  • S.A /
  • 10 December 2021 - 10:12
PSG do t’i largojë 7 futbollistë

Rasti i PSG-së në Evropë është unik për sa i përket lojtarëve.

Parisienët kanë 33 lojtarë me një rekord të ekipit të parë, një prenotim i tepërt që e ka penguar Pochettino të punojë rehat në kryeqytetin francez. 

Sipas L’Équipe, Leonardo dhe Al Khelaïfi duan të lehtësojnë skuadrën në merkaton e ardhshme dimërore me synimin për të reduktuar numrin e madh të lojtarëve që kanë, përveç uljes së faturës së pagave.

Lojtari i parë në rampën startuese është Mauro Icardi . Që kur PSG më në fund mori në dorë argjentinasin, në vitin 2020, sulmuesi nuk ka qenë në gjendje të bëj mirë në Paris . Problemeve të tij të njohura ekstrasportive i duhet shtuar edhe mungesa e motivimit, pasi ai është sulmuesi i pestë në skuadër (pas Neymar, Mbappé, Messi dhe Di María) dhe Pochettino vështirë se i ka dhënë mundësi. Leonardo kërkon të marrë 50 milionë për ish-lojtarin e Interit , shifër kjo që duket e pamundur për shkak të paraqitjes së dobët që sulmuesi ka treguar gjatë sezonit e gjysmë të fundit.

Një tjetër nga ata që kanë shumë gjasa për të lënë është Abdou Diallo. Ndonëse në fillim të sezonit ishte një lojtar i Pochettino-s si mbrojtës i majtë, konkurrenca e lartë në mbrojtje, së bashku me ardhjen e Nuno Mendes dhe rikuperimin e Bernatit, e kanë ndarë praktikisht atë nga njëmbëdhjetëshen titullar . Kësaj i duhet shtuar edhe dëmtimet e vazhdueshme, të cilat kanë bërë që ai të jetë në listën e transferimeve. Një tjetër anë që duhet të dalë është Kurzawa , i cili u rinovua gjatë pandemisë deri në vitin 2024 në një lëvizje të pakuptueshme nga Leonardo.

Colin Dagba , një mbrojtës i djathtë i PSG -së i cili i është nënshtruar potencialit të Achraf , mund të dalë gjithashtu, si dhe i riu Éric Junior Dina-Ebimbe , një mesfushor i ri që është një nga lojtarët e paktë të të rinjve të cilëve Pochettino i ka dhënë minuta këtë sezon. Rafinha , i cili ka munguar që prej tetorit, dhe Sergio Rico , portieri i tretë i skuadrës që nuk ka minuta përballë konkurrencës së ashpër mes Keylor Navas dhe Donnarumma, synojnë të largohen në janar . 

(Kosova Sot Online)