Kante është i interesuar për Juventus dhe PSG

  • A.P /
  • 22 September 2022 - 19:08
Kante është i interesuar për Juventus dhe PSG

Mesfushori i Chelseat, Ngolo Kante është i interesuar për Juventus dhe PSG.

Për momentin, interesimi i klubit italian për mesfushorin nuk ka arritur një nivel të avancuar. Shumë klube, përfshirë PSG-në, po ndjekin bisedimet e Kante dhe Chelsea për një kontratë të re.

Juventus fillimisht tregoi interes për Ngolo kur Chelsea iu afrua klubit italian për mbrojtësin Matthijs de Ligt. Megjithatë, Massimiliano Allegri dëshironte të shihte Jorginhon në ekip, i cili nuk ishte i interesuar të transferohej në Juventus, sipas gazetarit të CBS Sports Golazo, Ben Jacobs, shkruan abcnews.al.

Pretendentët e mundshëm të Kante e dinë se emërimi i Graham Potter si trajner i Chelsea mund të bëjë një ndryshim të madh. Potter kishte pasur gjithmonë simpati të madhe për Ngolon.

Mesfushori 31-vjeçar është një nga lojtarët më të paguar të Chelsea, gjë që i ndërlikon gjërat. Blerja e mundshme e një mesfushori të ri mund të ndikojë gjithashtu në negociatat e kontratës.

Përveç kësaj, verën e kaluar Juventus thuhet se donte të huazonte mesfushorin Christian Pulisic nga Chelsea me një opsion për të blerë. Amerikani dëshironte të kalonte te Juve, por klubi nuk bëri ofertë për transferimin e tij pas negociatave paraprake.

U raportua se Chelsea nuk mund të binte dakord për një kontratë të re me Kante. Afati i marrëveshjes së tij aktuale është llogaritur deri në verën e vitit 2023. 

(Kosova Sot Online)