Anglia e deklason Iranin

• 21 November 2022 - 17:22

Anglia e ka deklasuar Iranin në ndeshjen e parë të Botërorit duke e mundur atë me rezultat 6-2. Jude Bellingham (35’), Saka (43’, 62) , Sterling (45+1), Rashford (71’) dhe Grealish (90’) shënuan për Tre Luanët kurse për Iranin shënoi Medih Taremi (65’, 90+10’)

Anglia e ka deklasuar sot Iranin në Doha të Katarit duke e filluar shumë mirë Botërorin 2022.

Rasti i parë në këtë ndeshje ishte në minutën e tetë me anë të Harry Maguire që goditi topin me kokë pas një harkimi të Harry Kane.

Irani u detyrua që të bëjë një zëvendësim të detyruar pasi që portieri i tyre, Alireza Beiranvand u lëndua pas një përplaje me një bashkëlojtarë të tij.

Maguire përsëri rrezikoi për Anglinë në minutën e 33-të ku goditi shtyllën.

Goli i parë për Anglinë erdhi në minutën e 35-të. Luke Shaw bëri një krosim të bukur në zonë ku gjeti Bellingham që shënoi gol të bukur me kokë, të parin të tij në një Botëror.