Fanella e përgatitur për Pele pritet të shitet

  • A.P /
  • 24 January 2023 - 17:46
Fanella e përgatitur për Pele pritet të shitet

Një fanellë e futbollit brazilian e përgatitur për lojtarin legjendar Pele përpara ndeshjes së tij të fundit ndërkombëtare, vlerësohet të shitet deri në 30,000 paund në ankand..

Ishte një nga dy fanellat me numrin 10 të bëra për ndeshjen e Brazilit në 1971 kundër Jugosllavisë, tha Hansons Auctioneers.

Pele nuk e veshi atë në ndeshje dhe ia dha masazhistit të ekipit.

Këmisha u ble më vonë nga një menaxher restoranti në Shropshire, i cili tha se shpresonte që ajo të përfundonte në një muze futbolli.

Shitësi 33-vjeçar, i cili nuk donte të zbulonte identitetin e tij, tha se e kishte blerë atë nga një koleksionist privat në vitin 2020.

"Ka qenë një pjesë e mrekullueshme e kujtimeve të futbollit për të qenë kujdestar. Tani ndjej se meriton një skenë më të madhe, ndoshta në shtëpi në Brazil," tha ai.

Pele vdiq në dhjetor. Ai ishte i vetmi lojtar që fitoi Kupën e Botës tre herë dhe u emërua Lojtari i Shekullit nga FIFA në 2000.

(Kosova Sot Online)