Kjo është lista e dëshirave të Real Madridit për afatin kalimtar të janarit 2024

  • S.A /
  • 28 December 2023 - 08:43
Kjo është lista e dëshirave të Real Madridit për afatin kalimtar të janarit 2024

Edicioni 2023/24 i Real Madridit ka qenë i pazakontë deri më tani, kryesisht për shkak të spektaklit që po dhuron Girona, e cila ka arritur të udhëheqë garën për titull në La Liga shumë më gjatë se sa do të priste dikush.

Skuadra madrilene ka qenë mjaftueshëm e fuqishme për të vendosur një epërsi prej shtatë pikësh ndaj kampionëve aktualë Barcelonës deri në pushimin e dimrit, duke fituar gjithashtu të gjashtë ndeshjet në grupin e tyre të Ligës së Kampionëve, por ekziston një ndjenjë se disa ndryshime mund të sjellin më shumë në gjysmën e dytë të sezoni.Konfuzioni rreth të ardhmes së Carlo Ancelottit me Los Blancos është një tjetër arsye pse atmosfera e përgjithshme rreth Madridit nuk është jashtëzakonisht pozitive, por gjysma e parë e fushatës duhet të shihet si përparim në sezonin e kaluar,transmeton "Kosova Sot Online".

Këtu janë pikat që Madridi mund të dëshirojë të përforcojë në janar dhe cilët lojtarë mund të synohen. Çdo klub i madh në kërkim të një sulmuesi të ri do të jetë shumë i vetëdijshëm se Real Madridi është në të njëjtën anije dhe ka një fuqi tërheqëse pothuajse të pakrahasueshme. Ka një hendek të qartë në skuadrën e Ancelottit që u krijua nga largimi i Karim Benzema.

Nënshkrimi i Joselus ka bërë një punë solide deri më tani, por Real Madridi dëshiron një sulmues të ri, jo vetëm për të shënuar gola, por për të liruar Vinicius Junior dhe Rodrygo, të cilët të dy duhet të luajnë më afër njëri-tjetrit. Objektivi i dukshëm sulmues i Madridit është Kylian Mbappe. Ndonëse nuk është një sulmues qendror klasik, sulmuesi i Paris Saint-Germain do ta bënte skuadrën të përshtatet sipas nevojave të tij dhe lidhja e mundshme me Jude Bellingham, Vinicius dhe Rodrygo është tepër emocionuese. Është një sagë që rindez çdo afat transferimi. Madridi ka qenë gjithashtu i lidhur me Santiago Gimenez të Feyenoord, i cili ka impresionuar gjatë 18 muajve të fundit, por përballet me konkurrencë nga klube të tjera anembanë Evropës. Emra të tjerë si Victor Osimhen dhe Lautaro Martinez nuk mund të përjashtohen kurrë nga radarët e Madridit. Ferland Mendy dhe Fran Garcia janë dy opsionet e qarta të Madridit në të majtë të mbrojtjes. I pari ka punuar shumë për t’u rikuperuar nga lëndimi, por ende nuk ka bërë mjaftueshëm për të ndalur thashethemet që qarkullojnë rreth interesimit për një mbrojtës të ri të majtë.

[AI] Code for block 2 InArticle Mobile Tablet, Phone C=3 N=3[/AI]

Garcia ka bërë një punë të mirë kur u thirr këtë sezon, por në moshën 24-vjeçare, realisht ka pak më shumë zhvillim për të ardhur. Nuk është çudi që Madridi është lidhur me mbrojtësit e majtë në javët e fundit. Alphonso Davies është kandidati kryesor për Real Madridin. Kanadezi ka vetëm 18 muaj të mbetur në kontratën e tij aktuale me Bayern Munich dhe ka një interes të njohur për të nga Bernabeu.

Skuadrat e Ligës Premier duan gjithashtu Davies, por Reali është kryesuesi dhe besohet se 23-vjeçari në fund të fundit dëshiron një lëvizje në Spanjë. Rastësisht, Madridi kohët e fundit është lidhur edhe me mbrojtësit e djathtë, si Reece James dhe Arnau Martinez. Ka mungesë të thellësisë në qendërmbrojtësin e Madridit, kur mendon se është një ekip që pritet të fitojë çdo turne që hyn.

Lëndimi i Eder Militao do të thotë që David Alaba ka partneritet me Antonio Rudiger shpesh deri më tani në 2023/24. Megjithatë, Alaba tani ka pësuar një lëndim të rëndë të ligamentit të kryqëzuar të përparmë, duke i lënë Los Blancos edhe më me pak opsione. Kapiteni i klubit Nacho Fernandez mund të presë që të luajë shumë ndeshje ndërsa mesfushori Aurelien Tchouameni është përdorur gjithashtu jashtë pozicionit, por ata kanë nevojë për një trup tjetër që mund të ndërhyjë dhe të bëjë atë që nevojitet ndërsa lojtarët e tjerë të kthehen në gjendje të plotë.Madridi thuhet se po ndjek një ribashkim me Raphael Varane që aktualisht është pjesë e Manchester United. Mbrojtësi francez kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij me skuadrën spanjolle, por pas thashethemeve për një përplasje me Erik ten Hag, ai së shpejti mund të jetë në largim.

Përtej kësaj, ka të dhëna të kufizuara se kë do të synojë Madridi për këtë rol. Mund të ia vlente që të kapin Daley Blind nga Girona për të dobësuar atë që duket të jetë kundërshtari i tyre më i madh për titullin e La Ligës këtë sezon. 

(Kosova Sot Online )