Granit Xhaka shpallet lojtari i ndeshjes

  • A.P /
  • 26 May 2024 - 09:57
Granit Xhaka shpallet lojtari i ndeshjes

Bayer Leverkusen e ka mbyllur me trofe një sezon fantastik. Ekipi gjerman e ka fituar edhe trofeun e dytë këtë edicion.

“Farmaceutikët” triumfuan në finale të Kupës së Gjermanisë minimalisht 0:1 ndaj ekipit nga kategoria e dytë, Kaiserslautern.

Dhe, ishte Granit Xhaka, protagonisti kryesor i kësaj finaleje.

Futbollisti me prejardhje nga Kosova shënoi golin e vetëm të ndeshjes në minutën e 16-të.

Ishte një goditje e fuqishme nga distanca e cila u ndal në rrjetë.

Paraqitja e mirë e Xhakës, ka bërë që ai të fitojë çmimin “Lojtari i ndeshjes” pasi shënoi golin e fitores.

31-vjeçari u bashkua me Leverkusenin në verën e kaluar, ku ishte futbollisti kyq në skuadrën e Xavi Alonsos, duke kontribuar me katër gola dhe dy asistime në të gjitha garat.

(Kosova Sot Online)