Muller pensionohet nga kombëtarja gjermane

  • A.P /
  • 10 July 2024 - 15:33
Muller pensionohet nga kombëtarja gjermane

Thomas Müller, i cili është 34 vjeç dhe ka kontratë me Bayern deri në vitin 2025, e përfundon karrierën e tij në ekipin kombëtar gjerman sipas informacionit të BILD.

Kështu që ndeshja e tij e 131-të me kombëtaren, e cila përfundoi me humbjen 1:2 pas kohës shtesë në çerekfinalen e Kampionatit Evropian kundër Spanjës, ishte ndeshja e fundit për ekipin e trajnerit Julian Nagelsmann.

Pas eliminimit kundër Spanjës në Stuttgart, Müller kishte deklaruar: “Duke e parë në mënyrë realiste, është e mundur që kjo të ketë qenë ndeshja ime e fundit me kombëtaren.”

Ylli i sulmit të Bayernit shtoi: “Unë do të ulem me trajnerin e kombëtares më vonë. Ne kemi një marrëdhënie shumë të besueshme. Por, siç thashë, në mënyrë realiste kjo është e mundur.”

Një shikim mbrapa në një karrierë të madhe në ekipin kombëtar: Müller debutoi për ekipin gjerman në mars 2010 në një ndeshje miqësore kundër Argjentinës (0:1).

Ai ka luajtur deri më sot 131 ndeshje (45 gola) dhe është në vendin e tretë në listën e përhershme. Vetëm Lothar Matthäus (63/150 ndeshje) dhe Miroslav Klose (46/137 ndeshje) kanë më shumë.

Arritja më e madhe e Müller: Në vitin 2014 ai u bë kampion bote në Brazil, duke shënuar gjithsej pesë gola gjatë turneut.


(Kosova Sot Online)