Pamje të rralla: Kështu kryhen operacionet speciale të marinës së SHBA

  • E.K /
  • 08 dhjetor 2020 - 08:48
Pamje të rralla: Kështu kryhen operacionet speciale të marinës së SHBA

Pas mbylljes së skuadronit të modeleve Firehawks të helikopterëve të sulmit detar HSC-85, tashmë modeli i vetëm i mbetur i marinës po përdoret në sferen e ‘operacione speciale’.

Njësia e rezervave detare përdor per te, si rezervistë ashtu dhe personal aktiv në detyrë.

Firehawks mund të kryejnë një rang të gjerë misionesh duke përfshirë zjarrin e armatimeve të ndryshme, ndihmë të afërt për mjetet ajrore, apo lëshimin e raketave AGM-114.

Ata mund të kryejnë operacione shpëtimi, dhe sigurisht të lëshimit apo nxjerrjes së grupeve të operacioneve speciale nga deti dhe nga toka.

Në videon e postuar nga marina amerikane me 5 dhjetor 2020, jepet një pamje emocionuese e aftësive të Firehawks.

Në të përfshihen sulme ndaj anijeve në det apo dhe zbrazja e municioneve nga armatime si mitralozi i famshëm 7.62.

(Kosova Sot Online)