Fjala më e gjatë në botë, duhen 3 orë e gjysmë për ta shqiptuar

  • E.K /
  • 07 January 2022 - 12:11
Fjala më e gjatë në botë, duhen 3 orë e gjysmë për ta shqiptuar

Ekziston një fjalë aq e gjatë sa duhet një kohë e gjatë për të shqiptuar.

Është një fjalë që ka 189 mijë e 819 shkronja, është emri i vërtetë i një proteine gjigante që quhet Titus

Proteinat zakonisht emërtohen duke grumbulluar emrat e kimikateve që i bëjnë ato, dhe meqenëse Titina është proteina më e madhe e zbuluar ndonjëherë, emri i saj duhet të ketë qenë po aq i veçantë

Kjo është fjala më e gjatë në botë dhe për ta shqiptuar iu nevojiten jo më pak se 3 orë e gjysmë.

Këtu mund ta gjeni fjalën më të gjatë ndonjëherë.

(Kosova Sot Online)