Velloja e Lady Dianës, të gjitha detajet e një pamje përrallore

  • E.K /
  • 11 November 2020 - 15:32
Velloja e Lady Dianës, të gjitha detajet e një pamje përrallore

Dasma e Lady Diana Spencer me Princ Charles ishte një ndër ngjarjet më të rëndësishme në shekullin 20. 

Dasma u mbajt më 29 korrik 1981 në katedralen e Shën Palit në Londër, morëm pjesë 500 të ftuar si dhe rreth 800 milion shikues ndoqën ceremoninë në të gjithë botën. 

Askush atëherë nuk mund ta imagjinonte përfundim tragjik të saj që dukej si një përrallë zanash.

Velloja e Lady Dianës u krijua nga David dhe Elizabeth Emanuel.

‘Ne duam që ju të dukeni si një princeshë përrallore’ deklaruan ato. 

Për kryeveprën e tyre ata studiuan veshjet e dasmave më të famshme mbretërore dhe u frymëzuan nga ato që shihen në 'Gone with the Wind' dhe ''Il Gattopardo'' .

Kompania nuk e kishte të lehtë: ata vizatuan skica të shumta dhe kishte shumë prova.

Rezultati, megjithatë, ishte i mahnitshëm: një fustan madhështor me mëngë të fryra dhe një fund me efekt beze në taftë mëndafshi prej fildishi.

Numrat e rëndësishëm

Thjesht për ta bërë petkun e veshjes së Diana Spencerit duheshin 90 metra tyl, të cilit i shtohen 140 më shumë të përdorura për vellon.

Midis perlave dhe sequins ka mbi 10 mijë, disa të qepura në një çadër të koordinuar që nuk u përdor më pas.

Velloja 7.62 metrat e tij ende e bëjnë atë më të gjatë të parë ndonjëherë në një martesë mbretërore.

Respekt për traditat

Si çdo nuse, Zonja Diana gjithashtu ka respektuar traditat. 

"Diçka e re" e domosdoshme ishte pëlhura e prodhuar posaçërisht.

 "Diçka e vjetër": dantella, e cila i përkiste Mbretëreshës Mary (dhe më vonë u ri-përdor nga Kate Middleton për veshjen e saj të dasmës të dizajnuar nga Alexander McQueen ).

Aksesori "i huazuar" ishte Spencer Tiara , një diademë familjare që daton në shekullin e 18-të. 

Përveç kësaj, dizajnerët aplikuan në etiketë një patkua të vogël në ar dhe diamante të krijuar nga argjendari Douglas Buchanan, dhurata e tyre në shenjë mirënjohjeje.

Bizhuteritë, këpucët dhe buqeta e Lady Diana

 Lady Diana në ditën e martesës së saj gjithashtu mbante një palë vathë të nënës së saj Frances Shand Kydd , të vendosura me diamante në formë dardhe dhe të mbuluara me rreth 50 diamante më të vegjël.

 Këpucët ishin punë e Clive Shilton i cili krijoi me saten dhe dantella, të zbukuruara me 132 rruaza dhe 542 sequins. 

Inicialet C dhe D ishin pikturuar në tabanin e bashkuar nga një zemër.

 Buqeta ishte me Gardenia të bardha, orkide, freesia dhe zambakë.

 Për të rijetuar përrallën e dasmës së Lady Diana dhe Princit Charles, shikoni në galeri.

(Kosova Sot Online)