Lista e plotë e fituesve në ‘American Music Awards 2020’

  • G.G /
  • 23 nëntor 2020 - 16:26
Lista e plotë e fituesve në ‘American Music Awards 2020’

Është publikuar lista e fituese të ‘AMa 2020’.

‘American Music Awards’ u transmetua drejtpërdrejt të dielën mbrëma dhe disa nga emrat më të mëdhenj të muzikës morën çmime në shtëpi, shkruajnë mediat e huaja.

Taraji P. Henson drejtoi shfaqjen nga Teatri Microsoft në Los Anxhelos dhe me protokollet Covid-19 në vend, shfaqja kishte shfaqje të shumta drejtpërdrejtë, në prezantues personalë dhe madje edhe një audiencë të vogël.

Weeknd dhe Roddy Ricch udhëhoqën këtë ngjarje me tetë nominime secili. Justin Bieber dhe Shawn Mendes hapën shfaqjen me këngën e tyre të re, “Monster”. Bieber gjithashtu interpretoi dy nga këngët e tij hit, “Lonely” dhe “Holy”.

Perry u ngjit në skenë për herë të parë që kur u bë nënë dhe interpretoi “Only Love” me Darius Rucker. Megan Thee Stallion gjithashtu pati një performancë të jashtëzakonshme.
Doja Cat fitoi artistin e ri të vitit dhe Becky G fitoi artistin e preferuar Latin Latin, një kategori krejt e re në AMA.

Artistja e vitit, çmimi kryesor i natës, shkoi për Taylor Swift. Swift tha se ajo nuk ishte në gjendje ta pranonte çmimin personalisht sepse ishte e zënë me riregjistrimin e katalogut të saj të hershëm të muzikës, i cili ishte shitur së fundmi. Swift gjithashtu fitoi videoklipin e vitit dhe artisten e preferuar të estradës. Ajo mban rekordin për shumicën e fitoreve në karrierën AMA nga një artist i vetëm me 32.

Kjo është lista e plotë e fituesve:

Artisti/ja i vitit

Taylor Swift

Artisti i ri i vitit

Doja Cat

Bashkëpunimi i vitit

Dan + Shay me Justin Bieber, “10,000 Hours”

Artisti i preferuar

BTS

Videoja e preferuar muzikore

Taylor Swift, “Cardigan”

Artisti i preferuar në zhanrin pop/rok

Justin Bieber

Artistja e preferuar në zhanrin pop/rok

Taylor Swift

Dyshja apo grupi i preferuar në zhanrin pop/rok

BTS

Albumi i preferuar në zhanrin pop/rok

Harry Styles, “Fine Line”

Kënga e preferuar në zhanrin pop/rok

Dua Lipa, “Don’t Start Now”

Artisti i preferuar në zhanrin ‘country’

Kane Brown 

Dyshja ose grupi i preferuar në zhanrin ‘country’

Dan + Shay

Albumi i preferuar në zhanrin ‘country’

Blake Shelton, “Fully Loaded: God’s Country”

Kënga e preferuar në zhanrin ‘country’

Dan + Shay me Justin Bieber, “10,000 Hours”

Artisti i preferuar në zhanrin rep/hip-hop

Juice WRLD

Artistja e preferuar në zhanrin rep/hip-hop

Roddy Ricch, “Please Excuse Me For Being Antisocial”

Kënga e preferuar në zhanrin rep/hip-hop

Cardi B ft. Megan Thee Stallion, “WAP”

Artisti i preferuar në zhanrin soul/R&B

The Weeknd

Artistja e preferuar në zhanrin soul/R&B

Doja Cat

Albumi i preferuar në zhanrin soul/R&B

The Weeknd, “After Hours”

Kënga e preferuar në zhanrin soul/R&B

The Weeknd, “Heartless”

Artisti i preferuar latin

Bad Bunny

Artistja e preferuar latine

Becky G

Albumi i preferuar latin

Bad Bunny, “YHLQMDLG”

Kënga e preferuar latine

KAROL G & Nicki Minaj, “Tusa”

Artisti i preferuar në zhanrin alternative rok

Twenty One Pilots

Artisti i preferuar bashkëkohor

Jonas Brothers

Frymëzimi bashkëkohor

Lauren Daigle

Artisti i preferuar në zhanrin elektronik/dance (EDM)

Lady Gaga

Kolona e preferuar zanore

“Birds of Prey: The Album”

(Kosova Sot Online)