Çmimet “Golden Globes”, ja cili film triumfoi këtë vit

  • G.G /
  • 01 mars 2021 - 11:49
Çmimet “Golden Globes”, ja cili film triumfoi këtë vit

“Golden Globes 2021” ka qenë një triumf absolut për sezonin e katërt të “The Croën”.

Në edicionin e 78-të të çmimeve, saga televizive për familjen mbretërore fitoi serinë më të mirë dramatike, ndërsa interpretimi i Josh O’Connor dhe Emma Corrin i Princit Charles dhe Lady Diana i dha atyre çmimin për aktorin dhe aktoren më të mirë në rolin kryesor.

Ndërkohë, Gillian Anderson mori çmimin e aktores më të mirë për “versionin” e saj të Margaret Thatcher.

Seriali më i mirë komedi / muzikor u shpall sezoni i gjashtë dhe i fundit i shfaqjes i konceptuar nga Daniel Levy.

“Shpresojmë që vitin e ardhshëm kjo ceremoni të përfshijë më shumë larmi”, tha Dan Levy, krijuesi i serialit.

Si aktori më i mirë në një seri dramatike, fitoi Mark Ruffal  për interpretimin e tij  në filmin “Një fytyrë e dy fateve”, ku ai luan dy vëllezër binjakë.

Lista e plotë e fituesve të Golden Globes 2021

Aktori më i mirë dytësor në një film

Sacha Baron Cohen, Gjyqi i Çikagos 7
Daniel Kaluuya, Judas and the Black Mesiah – FITUESI
Jared Leto, The Little Things
Bill Murray, On the Rocks
Leslie Odom, Jr, One Night in Miami

Aktori më i mirë dytësor në një serial televiziv, serial të kufizuar ose film televiziv

John Boyega, Axe i Vogël – FITUESI
Brendan Gleeson, The Comey Rule
Dan Levy, Schik’s Creek
Jim Parsons, Hollywood
Donald Sutherland, The Undoing

Aktorja më e mirë në një seri televizive – muzikore ose komedi

Lily Collins, Emily në Paris
Kaley Cuoco, Shoqëruesi i fluturimit
Elle Fanning, The Great
Jane Levy, Playlist i jashtëzakonshëm i Zoey,
Catherine O’Hara, Schitt’s Creek – FITUES

Filmi më i mirë i animuar

The Croods – FITUES
Wolfwalkers

Aktori më i mirë në një serial të kufizuar ose film televiziv

Bryan Cranston, Nderimi juaj
Jeff Daniels, The Comey Rule
Hugh Grant, The Undoing
Ethan Hawke, The Good Lord Bird
Mark Ruffalo – FITUES

Skenari më i mire

Grua e Re Premtuese, Emerald Fennell
Mank, Jack Fincher
Gjyqi i Çikagos 7, Aaron Sorkin – FITUESI
The Father, Florian Zeller dhe Christopher Hampton
Nomadland, Chloé Zhao

Aktorja më e mirë në një serial televiziv – dramë

Olivia Colman, The Crown
Jodie Comer, Killing Eve
Emma Corrin , The Crown – FITUESI
Laura Linney, Ozark
Sarah Paulson, Ratched

Kënga më e mirë origjinale

Luftoni për Ju, Juda dhe Mesia i Zi
Dëgjoni Zërin Tim, Gjyqi i Çikagos 7
Io Si Seen, Jeta Përpara – FITUESI
Flisni Tani, Një Natë në Miami
Tigress & Tweed, Shtetet e Bashkuara kundër Billie Holliday

Rezultati më i mirë – film

Sky Midnight (Alexandre Desplat)
Tenet (Ludwig Göransson)
Lajmi i Botës (James Newton Howard)
Mank (Trent Reznor, Atticus Ross)
Shpirti (Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste) – FITUES

Aktori më i mirë në një seri televizive – muzikor ose komedi

Don Cheadle, E hëna e Zezë
Nicholas Hoult, The Great
Eugene Levy, Creek i Schitt
Jason Sudeikis, Ted Lasso – FITUES
Ramy Youssef, Ramy

Seriali më i mirë televiziv – muzikor ose komedi

Emily në Paris
Shoqëruesi i fluturimit
The Great
Schitt’s Creek – FITUES
Ted Lasso

Aktorja më e mirë në një film – muzikor ose komedi

Maria Bakalova, Borat Moviefilm pasues
Kate Hudson, Muzikë
Michelle Pfeiffer, French Exit
Rosamund Pike, I Care a Lot – FITUESI
Anya Taylor-Joy, Emma

Aktori më i mirë në një serial televiziv – dramë

Jason Bateman, Ozark
Josh O’Connor , The Crown – FITUES
Bob Odenkirk, Call Better Saul
Al Pacino, Hunters
Matthew Rhys, Perry Mason

Filmi më i mirë – gjuhë e huaj

Një tjetër Raund
La Llorona
Jeta përpara
Minarit – FITUESI
Dy prej nesh

Seriali më i mirë televiziv – drama

Crown – Fituesi
Lovecraft Country
Mandalorian
Ozark
Ratched

Aktorja më e mirë dytësore në një film

Glenn Close, Hillbilly Elegy
Olivia Colman, The Father
Jodie Foster, The Mauritanian – FITUESI
Amanda Seyfried, Mank
Helena Zengel, News of the World

Aktorja më e mirë dytësore në një serial televiziv, serial të kufizuar ose film televiziv

Gillian Anderson, The Crown – FITUESI
Helena Bonham Carter, The Crown
Julia Garner, Ozark
Annie Murphy, Schitt’s Creek
Cynthia Nixon, Ratched

Aktorja më e mirë në një serial të kufizuar ose film televiziv

Cate Blanchett, zonja America
Daisy Edgar-Jones, Njerëzit Normal
Shira Haas, Unorthodox
Nicole Kidman, The Undoing
Anya Taylor-Joy, The Queen’s Gambit – FITUES

Seriali ose filmi televiziv më i mirë i kufizuar

Normal People
The Queen’s Gambit – FITUES
Small Axe
The Undoing
Unorthodox

Aktori më i mirë në një film – dramë

Riz Ahmed, Sound of Metal
Chadwick Boseman, Bota e Zezë e Ma Rainey – FITUESI
Anthony Hopkins, The Father
Gary Oldman, Mank
Tahar Rahim, The Mauritanian

Regjisori më i mirë – film

Emerald Fennell, Grua e Re Premtuese
David Fincher, Mank
Regina King, Një Natë në Miami
Aaron Sorkin, Gjyqi i Çikagos 7
Chloé Zhao, Nomadland – FITUES

Filmi më i mirë – muzikor ose komedi

Borat Moviefilm Pasues – FITUESI
Hamilton
Palm Springs
Music
The Prom

Aktori më i mirë në një film – muzikor ose komedi

Sacha Baron Cohen , Borat Moviefilm pasues – FITUESI
James Corden, Prom
Lin-Manuel Miranda, Hamilton
Dev Patel, Historia Personale e David Copperfield
Andy Samberg, Palm Springs

Aktorja më e mirë në një film – dramë

Viola Davis,
Dita e Bardhës së Zezë të Ma Rainey Andra, Shtetet e Bashkuara vs Billie Holiday – FITUESI
Vanessa Kirby, Pjesë të një gruaje
Frances McDormand, Nomadland
Carey Mulligan, Grua e Re Premtuese

Filmi më i mirë – drama

The Father
Mank
Nomadland – FITUES
Promising Young Woman
The Trial of the Chicago 7

(Kosova Sot Online)