Mediat zvicerane raportojnë se vëllai i madh i Loredanës është dënuar për zhvatje dhe falsifikim

  • G.G /
  • 03 April 2021 - 10:13
Mediat zvicerane raportojnë se vëllai i madh i Loredanës është dënuar për zhvatje dhe falsifikim

Gazeta e njohur zvicerane, Blick, ka raportuar se vëllai i madh i reperes shqiptare, Loredana Zefi, është dënuar për falsifikim dhe zhvatje.

Luan B. (40 vjeç) u paraqit si një biznesmen i suksesshëm në internet. Ai nuk dëshiron të shoqërohet me motrën e tij të vogël, reperen Loredana (24 vjeçe). Gruaja e re me rrënjë kosovare u akuzua për mashtrim, kërcënime dhe zhvatje. Sidoqoftë, një marrëveshje jashtë gjykatës i dha fund procedurave – çështja nuk shkoi kurrë në gjykatë.

Ndërkohë çëshja e vëllait të saj Luan B. duket se nuk pati të njëjtin fund si ajo e Loredanës. Gjykata Penale tani e ka dënuar atë për falsifikim dhe përpjekje për zhvatje dhe përgjime të shumta dhe regjistrim të bisedave të huaja, siç raportohet nga revista në internet “Zentralplus”.

Vëllai i madh i Loredanës

Sipas aktakuzës, të cilën e posedon Gazeta Zvicerane Blick, bëhet fjalë për bizhuteri, borxhe dhe regjistrime misterioze të zërit. Për vite, Luan B. kishte një marrëdhënie biznesi me paditësin privat  Dominic N., i cili ishte djali i një konteshe të Lucernit.

Për shembull, ai organizoi një intervistë televizive në televizionin kosovar dhe kreu detyra të tilla si transporti i bizhuterive. Në mars të vitit 2015, B. kërkoi 480,000 euro nga paditësi privat. Ai ia ka borxh paratë si komision për shitje bizhuterish prej rreth 1.3 milion franga.

Luan B. prandaj filloi procedimin civil kundër N. më 8 qershor 2016, ai paraqiti një pranim të fajit, të datës 25 shtator 2014. Dominic N. konfirmon se i ka borxh paratë. Por paditësi privat ishte i sigurt se ai kurrë nuk nënshkroi një njohje të tillë. Dokumenti është i falsifikuar.

Si rezultat, shtëpia dhe adresa e biznesit të Luan B. u kontrollua. Policia i konfiskoi laptopin dhe celularin. Hetuesit supozojnë se pranimi i nënshkruar i fajësisë, i datës së vitit 2014, në të vërtetë ishte krijuar vetëm në mënyrë retrospektive në vitin 2016.

Shantazh me regjistrime të fshehta

Për më tepër, Instituti Ligjor i Cyrihut arrin në përfundimin se pjesa e tekstit me nënshkrimin ishte futur veçmas: “Imazhi gjurmë flet jashtëzakonisht fort në favor të hipotezës se dokumenti është krijuar në dy hapa në kohë të ndryshme”.

Sipas aktakuzës, Luan B. i dërgoi Dominic N. një e-mail duke i kërkuar të paguante. Në shtojcë kishte regjistrime zanore në të cilat pala e dëmtuar flet për “mashtrimet” e veta. Regjistrimet janë bërë pa dijeninë e tij.

Luan B. nuk dëshiron të pranojë gjykimin

Me kërkesë të Blick, Luan B. thotë se vendimi i gjykatës “nuk është i justifikuar” dhe i referohet avokatit të tij. Vendimi nuk është ende ligjërisht i detyrueshëm.

Familja e Loredanës ka rënë në kontakt me gjyqësorin zviceran në mënyrë të përsëritur në të kaluarën.

Vetë Loredana ishte pre e një skandali të ngjashëm në vitin 2019, ku u akuzua nga një çift zviceran për mashtrim, vjedhje parash, kanosje dhe vënie në lajthitje.

Petra Z. nga Valais thotë se ishte dëmtuar me një shumë rreth 700,000 franga.

(Kosova Sot Online)