Princ Harry dhe mbretëresha Elizabet takohen privatisht

  • G.G /
  • 22 prill 2021 - 11:17
Princ Harry dhe mbretëresha Elizabet takohen privatisht

Shoku i Meghan Markle, Omid Scobie sot raportoi se Princi Harry u takua me Mbretëreshën privatisht ‘të paktën dy herë’ dhe foli me babanë e tij Princin Charles dhe vëllain Princin William pas funeralit të Dukës së Edinburgut në Windsor Castle të shtunën.

Dan Wootton i MailOnline zbuloi për herë të parë dje se Charles dhe William preferuan të takoheshin me Dukën e Sussex ballë për ballë së bashku brenda terrenit të kalasë pas varrimit të Princit Philip në mënyrë që fjalët e askujt të mos keqinterpretoheshin më pas.

Ai takim erdhi pasi vëllezërit mbretërorë kishin ndërmarrë hapa drejt përmirësimit të marrëdhënies së tyre të ngushtë ndërsa po ktheheshin në shtëpinë e Mbretëreshës nga Chapel e Shën Gjergjit pasi u shtynë së bashku nga paqe bërësja Kate Middleton, Dukesha e Kembrixhit.

Sot gazetari Z. Scobie, bashkë autor i biografisë së Finding Freedom për vendimin e Harry dhe Meghan për të lënë jetën mbretërore dhe për të dalë vetë në Kaliforni, raportoi se duka u takua me Princin e saj pasi ai fluturoi në Britani për varrimin.

Kjo vjen ndërsa Duka i Sussex u fotografua duke u kthyer në shtëpi në Montecito nga Londra dje për t’u bashkuar me gruan e tij shtatzënë Meghan, teksa humbi ditëlindjen e 95-të të gjyshes së tij sot pasi monarku shënon ditën pa ‘forcën dhe qëndrimin’ e saj pas 73 viteve, pra Princ Filipin.

Sidoqoftë, Z. Scobie raportoi se Harry në fakt kishte qenë në gjendje të fliste me Mbretëreshën të paktën dy herë personalisht me gjyshen e tij që prej intervistës së tij dhe Meghan me Oprah.

Bashkë-autori i Finding Freedom citoi burime në Bazaar.com të cilët thanë: ‘Dashuria dhe respekti që ai [Harry] ka për gjyshen e tij do të jetë gjithmonë i palëkundur.

‘Ky udhëtim ishte për të nderuar jetën e gjyshit të tij dhe për të mbështetur gjyshen dhe të afërmit e tij. Ishte shumë një periudhë kohe e përqendruar në familje. E shtuna theu akullin për bisedat e ardhshme, por çështjet e pazgjidhura nuk janë adresuar në ndonjë gjerësi të madhe. Familja thjesht vuri çështjet e tyre në njërën anë për t’u përqendruar në atë që kishte rëndësi. ‘

Z. Scobie gjithashtu konfirmoi sot se Harry qëndroi në Frogmore Cottage në zonat e Kalasë Windsor ndërsa ishte në vend dhe pa një numër të anëtarëve të familjes përfshirë Princeshën Eugenie dhe djalin e saj të porsalindur.

Harry gjithashtu pati bisedat e para ballë për ballë me babanë e tij Charles dhe vëllain William që kur ai dhe Meghan u larguan nga detyra si mbretër të vjetër vitin e kaluar.

Z. Scobie raportoi se ndërsa asnjë plan nuk është konfirmuar zyrtarisht, duka pritet të kthehet në MB në korrik për zbulimin e një statuje të nënës së tij të ndjerë, Princesha Diana. Ai mendohet se po planifikon të bashkohet me Dukën e Kembrixhit për një ceremoni në Pallatin Kensington.

Duka kuptohet se kishte fluturuar në Los Angeles me një fluturim të American Airlines nga Londra Heathrow pak pas orës 13.30 pasdite me kohën lokale. MPV i tij i drejtuar nga shoferi u pa duke dalë nga terminali privat në LAX, i rezervuar për të famshëm dhe super të pasur, dhe u pa përsëri duke arritur në rezidencën Montecito të Sussexes rreth orës 4 pasdite.

Në Windsor, Mbretëresha u pa sot duke vozitur në rrugën e saj për të marrë qentë për një shëtitje ndërsa shënonte ditëlindjen e saj të 95-të pa Filip, bashkëshorti që ka jetuar më gjatë  i cili vdiq në Kështjellën Windsor më 9 prill dy muaj pa i mbushur mosha 100 vjeç.

Monarku u fotografua duke lënë Kështjellën Windsor në një Jaguar Estate të gjelbër pasi priti një vizitë nga anëtarët e familjes.

Më herët sot, në komentet e saj të para që nga vdekja e Filipit, monarku falënderoi dashamirët në të gjithë globin për kohën e kushtuar burrit të saj që kanë ‘prekur thellë’ familjen mbretërore.

Mbretëresha tha se ajo dhe familja e saj ishin në një ‘periudhë trishtimi të madh’ por u ngushëlluan nga fjalët e lavdërimit për Filipin.

Madhështia e saj tha në një deklaratë: ‘Unë me rastin e ditëlindjes sime të 95-të sot kam marrë shumë mesazhe urimesh, të cilat i vlerësoj shumë. Ndërsa si familje jemi në një periudhë trishtimi të madh, ka qenë një ngushëllim për të gjithë ne të shohim dhe të dëgjojmë ngushëllimet që i bëhen burrit tim, nga ata brenda Mbretërisë së Bashkuar dhe rreth botës. Familja ime dhe unë do të doja t’ju falënderoja të gjithëve për mbështetjen dhe mirësinë që na treguan ditët e fundit. Ne jemi prekur thellë dhe vazhdojmë të kujtojmë se Filipi kishte një ndikim kaq të jashtëzakonshëm në njerëz të panumërt gjatë gjithë jetës së tij.’

Më herët sot, Pallati Buckingham ndau një foto të monarkut në një ftesë mbretërore me një mesazh që i uronte asaj ditëlindjen. Në vend që të shpërndanin postimet e tyre, Princi Charles dhe llogaritë e Dukës dhe Dukeshës së Kembrixhit në Instagram ri-postuan foton rrezatuese të Madhërisë së saj.

Festimet do të zbuten këtë vit pa përshëndetje tradicionale me armë ndërsa Mbretëresha vëzhgon një periudhë zije dy-javore pas vdekjes së burrit të saj Dukës së Edinburgut në moshën 99 vjeç.

Mbretëresha pritet të vizitohet nga familja sot por nipi Princi Harry nuk do të jetë mes tyre. Ai u kthye në shtëpi në Kaliforni nga Londra dje, vetëm 24 orë para ditëlindjes së gjyshes së tij dhe dy ditë pas varrimit të gjyshit të tij.

Anëtarët e familjes që jetojnë më afër Mbretëreshës, të cilët mund të jenë në gjendje ta shohin atë, duke përfshirë Princin Andrew, Princeshën Eugenie dhe Earl and Countess of Wessex. Nuk do të ketë përshëndetje tradicionale me armë ose foto të ditëlindjes për shkak të monarkut që mbetet në zi.

Harry ishte raportuar gjerësisht se kishte planifikuar të qëndronte për ditëlindjen e Mbretëreshës, edhe pse burimet thanë se ai ishte ‘konfliktuar’ në lidhje me vendimin dhe donte të shkonte në shtëpi me Meghan.

Ai kishte fluturuar në MB në një fluturim të American Airlines pak më shumë se një javë më parë dhe pjesën më të madhe të udhëtimit të tij britanik e kaloi në karantinë në Frogmore Cottage në Windsor.

Harry babai i një fëmijë tani do të fillojë një karantinë të dytë 10-ditore – një kërkesë për udhëtarët ndërkombëtarë që udhëtojnë në SH.B.A., megjithëse nuk është e detyrueshme ndryshe nga Britania e Madhe.

Udhëzimet e CDC rekomandojnë që udhëtarët të marrin një test Covid-19 para nisjes dhe të izolohen për 10 ditë pasi të kthehen.

California gjithashtu ka këshillimet e veta të udhëtimit, me vizitorët dhe banorët që kërkohen të plotësojnë një formular që përfshin detajet e tyre të kontaktit gjatë mbërritjes në LA.

(Kosova Sot Online)