Shkurte Fejza me vargje prekëse për mërgimtarët që vdiqën në aksident

  • G.G /
  • 26 July 2021 - 11:50
Shkurte Fejza me vargje prekëse për mërgimtarët që vdiqën në aksident

Ngjarja tragjike e ndodhur në Kroaci ka tronditur mbarë popullin shqiptarë.

Në këtë aksident humbën jetën 10 persona, e dhjetëra të tjerë kanë mbetur të lënduar.

Për këtë ka reaguar edhe Shkurte Fejza e cila ka thurr disa vargje drejtuar mërgimtarëve.

Shkrimi i plotë:

O gyrbet i randë si guri, para kohe bjen pleqninë
Treten vitet por si gruri, jeta e vdekja afer rrinë”.
Kësaj radhe nuk e pritët as pleqërinë ju njerëz shpirtëbardhë që nga malli e gëzimi, nga dashuria e përmallimi për vendlindjen e njerëzit tuaj iu ndërpre rruga,iu ndërprenë ëndërrat dhe përfunduat tragjikishtë në mes të rrugës duke na pikëlluar të gjithëve.
Prehuni në paqen e përjetshme në tokën e Atdheut tuaj që aq shumë e deshtët dhe sakrifikuat shumë për këtë vend të bekuar.
Ndajmë dhembjen me familjarët, të afërmit dhe gjithë popullin e Kosovës për këtë tragjedi.

(Kosova Sot Online)