'Mora fjalë' nga Shkurte Fejza, himni kushtuar Komandantit legjendar Adem Jashari

  • A.P /
  • 28 nëntor 2021 - 10:52
'Mora fjalë' nga Shkurte Fejza, himni kushtuar Komandantit legjendar Adem Jashari

Komandanti legjendar Adem Jashari, ka lindur më 28 nëntor të vitit 1955 në Prekaz të Skenderajt, pikërisht në ditën e flamurit, dhe sot po të ishte gjallë, Adem Jashari do t’i bënte 66 vjet, shkruan gazeta "Kosova Sot Online".

Ndër vite komandantit Adem Jashari i janë kushtuar shumë këngë, por kënga "Mora Fjalë", interpretuar nga Mbretëresha e muzikës popullore Shkurte Fejza, shkruan gazeta Kosova Sot Online, mbetet projekti më i realizuar në të gjitha komponentët artistik, dhe si e tillë mund të cilësohet himni më i bukur kushtuar heroit kombëtar.

Mora fjalë mora fjalë e mora vargun, mora qarkun me i thur këngë
me i thur kangëbashklegjendarit,ëti këndoj, ti këndojëAdem Jasharit ti këndoj...
Tash sa vjetëtash sa vjet se sheh Prekazin dhe Reçakun, tash sa vjet
Tash sa vjet se sheh Drenicen, tash sa vjet, tash sa vjet dhe Mitrovicen tash sa vjet.

(Kosova Sot Online)