Rita Ora: Nuk e imagjinoja kurrë se do të këndoja në shenjtërimin e Nënë Terezës në Vatikan

  • G.G /
  • 27 August 2022 - 18:05
Rita Ora: Nuk e imagjinoja kurrë se do të këndoja në shenjtërimin e Nënë Terezës në Vatikan

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora, është duke festuar dekadën e saj të suksesit në rrafshin ndërkombëtar.

Rreth 10 vite më parë ajo solli në treg albumin e saj debutues për tregun e huaj, të titulluar “ORA”, pjesë e së cilit ishin hite të shumta të cilat i dhanë edhe më shumë njohje artistes së lindur në Prishtinë.

Në një intervistë të fundit për Official Charts, Rita ka folur mbi sukseset e dekadës së saj, ku ndër të tjerash është shprehur se nuk e imagjinonte kurrë se do të ishte e ftuar nderi për të kënduar në Vatikan për shenjtërimin e Nënës Terezë apo në Shtëpinë e Bardhë për familjen presidenciale Obama.

Kjo është intervista e plotë e këngëtares shqiptare për Official Charts:

Rita, ka kaluar një dekadë që kur ke publikuar albumin “ORA”. Cili është kujtimi juaj më i bukur nga ajo kohë?

Ora: Kujtesa ime më e bukur ishte të kisha kaq shumë njerëz të talentuar në një hapësirë ​​që punonin për të me mua. Isha në gjendje të bashkoja producentët dhe kompozitorët britanikë me ata nga e gjithë bota për të krijuar diçka që ndihej e drejtë për mua. Ishte një përvojë shumë emocionuese dhe e veçantë ta incizoja atë album me njerëz që i njoha aq mirë gjatë procesit; u bënë si familje. Ata ishin një pjesë e madhe e krijimit të albumit dhe thjesht nuk do të kishte qenë njësoj pa ta. Është një incizim i mbushur me zhurmë.

A ka ndonjë këngë nga albumi që do të dëshironit t’i jepej një trajtimi i veçantë – një hit i nënvlerësuar që meritonte më shumë?

Ora: Më pëlqyen të gjitha këngët që publikova dhe do të doja që çdo këngë në album të mund të ishte solo! Unë kam qenë me fat që kam punuar me kaq shumë njerëz super, super të talentuar në album si: J. Cole, Diplo, Stargate, Bruno Mars dhe më shumë, kështu që nuk mund të zgjidhja një këngë të spikatur! Megjithatë, “Roc The Life” ishte super argëtuese me The-Dream. Me një vështrim prapa, ndoshta do të kisha publikuar një klip për atë këngë.

Cila është kënga juaj e preferuar nga “ORA” edhe sot e kësaj dite?

Ora: Unë mendoj se duhet të jetë “R.I.P.” pasi ndihej si këngë kaq britanike me Chase & Status që e kompozuan atë, Tinie Tempah duke u shfaqur në të dhe me Emil Navan që ishte regjisor i klipit, por gjithashtu kishte reperin Drake si tekstshkrues i refrenit. Thjesht u ndjeva shumë ‘unë’. Më kujtohet ende kur dëgjova lajmin se kishte arritur në vendin e parë në tabelën zyrtare të këngëve solo dhe se sa një moment i pabesueshëm ishte ai. Kam gjithashtu shumë kujtime të shkëlqyera nga interpretimi i saj live në festivale si: Big Weekend i Radio 1, Wireless, T in the Park dhe V.

A e kishit menduar ndonjëherë se do të kishit arritur kaq shumë 10 vitet e debutimit tuaj?

Ora: Sinqerisht nuk e kam parashikuar kurrë se çfarë do të sillnin 10 vitet e ardhshme. Nuk mund ta imagjinoja kurrë se do të performoja në Vatikan për shenjtërimin e Nënë Terezës, për Barack Obamën, apo edhe në “Oscars”. Jam vërtet e falënderuese që mund të bëj atë që dua çdo ditë dhe ndihem kaq e mbështetur nga fansat e mi dhe komuniteti krijues që të jem vetvetja.

Duke parë mbrapa, çfarë këshille do t’i jepnit Ritës së re kur ajo incizonte albumin “ORA”?

Ora: Unë nuk do t’i jepja asnjë këshillë vetes sime më të re, sepse nuk do të doja ta kisha pasur në ndonjë mënyrë tjetër. Unë mendoj se gjithçka është pikërisht ashtu siç është menduar të jetë! 

(Kosova Sot Online)