Artisti i njohur ka ndërruar jetë

  • A.P /
  • 29 January 2023 - 12:56
Artisti i njohur ka ndërruar jetë

Kitaristi Tom Verlaine, i cili u bë i famshëm në skenën punk të New Yorkut të viteve 1970 si drejtuesi i grupit rock “Television”, ka vdekur në moshën 73-vjeçare.

Në kulmin e tyre, “Television’ shënoi tre këngë hit në top-listën në Mbretërinë e Bashkuar dhe u vlerësua për albumet e tyre “Marquee Moon” dhe “Adventure”.

Por ata patën më shumë sukses në Britani sesa vendlindja e tyre në SHBA dhe u ndanë në vitin 1978.

Vdekja e Verlaine u njoftua nga Jesse Paris Smith, vajza e bashkëpunëtores së vjetër Patti Smith.

Ajo nuk specifikoi shkakun, duke thënë se ai vdiq “pas një sëmundjeje të shkurtër”.

Verlaine u konsiderua si një nga praktikuesit më të aftë të muzikës që doli nga klubi tashmë i zhdukur CBGBs në Bowery të New Yorkut, ku bashkëkohësit e tyre përfshinin Blondie, The Ramones dhe Talking Heads, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Edhe pse ata u shquan për shkak të lëvizjes punk, muzika e tyre ishte më komplekse se ajo e rivalëve të tyre.

Verlaine, emri i vërtet i të cilit ishte Thomas Miller lindi në New Jersey, por mori emrin e tij skenik në homazh të poetit simbolist francez, Paul Verlaine.

Pas ndarjes së televizionit, ai publikoi një varg albumesh solo, me këngën e tij “Kingdom Come” duke frymëzuar një version të rrallë të kopertinës nga David Bowie në albumin e tij “Scary Monsters”.

“Television” u reformua në vitin 1992, duke nxjerrë një album të tretë të vetë-titulluar dhe ishte aktiv në mënyrë sporadike në vitet e mëvonshme, i vlerësuar si një ndikim kryesor në rock-un alternativ të viteve 1980 dhe 1990.

Image

(Kosova Sot Online)