Brendi ikonik amerikan i motoçikletave Harley-Davidson do të largohet nga tregu

  • A.P /
  • 01 tetor 2020 - 20:05
Brendi ikonik amerikan i motoçikletave Harley-Davidson do të largohet nga tregu

Brendi ikonik amerikan i motoçikletave, Harley-Davidson, do të largohet nga tregu më i madh i motoçikletave në botë, India.

Vendimi i kompanisë vjen pak javë pasi Toyota tha se nuk do të zgjerohet më tej në Indi si pasojë e taksave të larta.

 

Largimi i Harleyt nga India redukton shpenzimet prej 75 milionë dollarësh.

Fabrika e kompanisë ishte hapur më 2011, por brendi kishte ngecur të rivalizonte brendin lokal “Hero” si dhe “Hondan” e Japonisë.

Rreth 17 milionë motoçikleta dhe skuterë shiten çdo vit në Indi.

(Kosova Sot Online)