Studenti e la breshkën e tij të mbyllur në konvikt kur shpërtheu koronavirusi, ja si e gjeti pas tetë muajsh

  • E.K /
  • 09 shtator 2020 - 13:27
Studenti e la breshkën e tij të mbyllur në konvikt kur shpërtheu koronavirusi, ja si e gjeti pas tetë muajsh

Një skelet është gjithçka që ka mbetur nga një breshkë shtëpiake pasi pronari i saj u largua nga universiteti në Wuhan dhe nuk u kthye për tetë muaj për shkak të bllokimit të rreptë të koronavirusit.

Një video tragjike tregon një student kinez që mbërrin në konviktin e tij në Wuhan për herë të parë pas tetë muajsh dhe e ka gjetur breshkën e tij të ngordhur dhe të kthyer në mbetje skeletore.

Studenti i universitetit Lin Buxiu, 22 vjeç, u largua nga konvikti për të vizituar qytetin e tij Taiyuan në provincën veriore Shanxi për pushimet e dimrit më 12 jana.

Videoja e tij tregon kafshën e ngordhur të kalbur që i ka mbetur vetëm skeleti.

Z. Lin tha se ai e la kafshën me ushqim të mjaftueshëm dhe ujë dhe supozoi se do të kthehej brenda një muaji.

Por 11 ditë më vonë, Wuhan u vu në bllokim të plotë për shkak të shpërthimit të koronavirusit dhe ai ishte në gjendje të kthehej vetëm pas gati tetë muajsh.

Në këtë pikë, breshka e tij (Macrochelys temminckii) kishte ngordhur nga uria ose ngordhi nga etja dhe u bë kockë.

“Kam planifikuar të shkoj vetëm për rreth një muaj, kështu që i lashë atij ushqim dhe ujë të mjaftueshëm për të zgjatur disa javë. Kush e dinte se pandemia do të thoshte se nuk mund të kthehesha për tetë muaj! Kur më në fund u ktheva në dhomën time të konviktit në kampus, gjeta breshkën time të ngordhur dhe kockat e thata në ballkon më 31 gusht”, ka shkruar Lin.

Studenti i cili është në vitin e tij të tretë të studimeve në Universitetin Wuhan të Shkencës dhe Teknologjisë, zbuloi se ai kishte blerë breshkën në webfaqen e tregtisë elektronike Taobao, në pronësi të Alibaba, për 150 CNY (rreth 20 dollarë).

Llojet e breshkave, të klasifikuara si të “kërcënuara” nga IUCN, mund të jetojnë deri në 70 vjet në robëri, por studenti pranoi se ai e kishte kafshën vetëm për pesë muaj kur ajo u zhduk.

Ai ka vendosur t’i mbajë eshtrat si zbukurim.

(Kosova Sot Online)