Derisa ishte duke u kuruar në Gjermani, gjithçka iu konfiskua në Rusi

  • A.P /
  • 24 shtator 2020 - 16:24
Derisa ishte duke u kuruar në Gjermani, gjithçka iu konfiskua në Rusi

Llogaria bankare e liderit rus të opozitës, Alexei Navalny është ‘ngrirë’ dhe banesa e tij në Moskë është konfiskuar për shkak të proceseve gjyqësore. Lajmin e ka dhënë zëdhënësi i Navalnyt, Kira Yarmish.

Konfiskimi ishte bërë teksa Navalny ishte duke u marrë trajtim mjekësor në një spital në Belin, pasi ishte helmuar.

“Kjo do të thotë që banesa e Navalny nuk mund të shitet, dhurohet ose hipotekohet”, tha Yarmish në një video të postuar në Twitter, raporton Reuters.

Pasi u helmua, muajin e kaluar Navalny u transferua nga Rusia në Gjermani, ndërsa vendet perëndimore po kërkojnë një shpjegim nga Kremlini zyrtar, i cili mohon çdo përfshirje në këtë rast.


(Kosova Sot Online)