Serbia armatoset deri në 'dhëmbë' me tanke nga motra e saj Rusia

  • A.P /
  • 29 tetor 2020 - 18:58
Serbia armatoset deri në 'dhëmbë' me tanke nga motra e saj Rusia

Avionët me tanke të dhuruara nga Rusia për Serbinë kanë filluar të ulen në aeroportin e Batajnica, shkruan "Sputnik", duke iu referuar burimeve jozyrtare.

Federata Ruse dhuroi 30 tanke T-72MS në Serbi dhe ato të parat tashmë janë dorëzuar, thotë "Sputnik".

Siç deklaroi ministri Vulin në maj të vitit të kaluar, Serbia mori tanket T-72 si një donacion brenda marrëveshjes ushtarako-teknike të arritur midis Presidentit Aleksandar Vuçiq dhe Vladimir Putin. Si pjesë e marrëveshjes ushtarako-teknike, Serbia mori automjete të tjera të blinduara nga Rusia, përveç këtyre tankeve, 30 automjete të blinduara BRDM-2, disa prej të cilave tashmë kanë mbërritur në Serbi, shton Sputnik, transmeton gazeta "Kosova Sot Online".

Të dy tanket dhe BRDM-të u modernizuan para se të dorëzoheshin në Ushtrinë Serbe.

Eksperti ushtarak rus Fjodor Boldyrev vlerësoi se tanket T-72 që Serbia mori "kanë një bazë të përbashkët të Sovjetikit T-72, por gjithashtu një numër përbërësish të rinj të përbashkët dhe njësive të prodhimit rus, të cilat do të lehtësojnë shfrytëzimin e tyre të përbashkët në Serbi".

"Për kushtet e Ballkanit, Serbia nuk ka nevojë për tanke më moderne, duke pasur parasysh dobësitë e ushtrive të vendeve fqinje," i tha Boldirjov Sputnik.

Si pjesë e bashkëpunimit ushtarak-teknik, Serbia gjithashtu prokuroi aeroplanë "Mig-29", helikopterë MI-17 dhe MI-35 dhe sisteme të mbrojtjes ajrore "Pancir", shton "Sputnik", raporton Tanjug.

(Kosova Sot Online)