“Beogradi sot feston”, reagimi i plotë i Albin Kurtit për marrjen në Hagë të Jakup Krasniqit e Rexhep Selimin

  • E.K /
  • 04 nëntor 2020 - 22:30
 “Beogradi sot feston”, reagimi i plotë i Albin Kurtit për marrjen në Hagë të Jakup Krasniqit e Rexhep Selimin

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ka reaguar pas lajmit se Shefi i Grupit Parlamentar të VV’së, Rexhep Selimi, nesër do të niset për në Hagë, pasi i është konfirmuar aktakuza nga Gjykata Speciale.

Kurti filloi shkrimin e tij duke thënë se “Padrejtësia speciale vazhdon”.

Tutje, Kurti ka thënë se këtij lajmi i gëzohen Beogradi, klika e Millosheviqit dhe kryesisht pjesëtarë të administratës së Serbisë.

Gjithashtu, Kurti nuk la pa e lavdëruar 10’shin e VV’së, siç e quan vet ai.

“10-shi i luftës sonë çlirimtare, gjithnjë e ka mbrojtur UÇK-në sepse e ka kuptuar mirë dhe e ka dashur shumë atë, sepse e ka bërë publike dhe e ka afirmuar UÇK-në, sepse nuk është ndarë kurrë nga Jasharët e Prekazit, sepse asnjëherë pasluftës nuk ka votuar në dëm të luftës çlirimtare e të shtetit të Kosovës, të lirisë së popullit e të mirëqenies së qytetarëve”, shkruan Kurti.

Më poshtë gjeni shkrimin e plotë të Kurtit:

Padrejtësia speciale vazhdon. Kryetarit të Grupit tonë Parlamentar, anëtarit tonë të Kryesisë, deputetit të katër legjislaturave të fundit të Kuvendit të Republikës, Rexhep Selimit, Dhomat e Specializuara ia konfirmuan aktakuzën sot pasdite. Më herët gjatë ditës, policia e EULEX-it ka bastisur shtëpinë e ish Kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi.

E dimë që sonte janë gëzuar udhëheqja e Serbisë, me presidentin e tyre në krye, dikur ministër i Milosheviqit, e që në botë shtiret si djalosh joproblematik. E dimë që është gëzuar edhe Kryetari i Kuvendit të Serbisë, dikur zëdhënës i partisë së Milosheviqit, meqë neve na e arrestuan zëdhënësin e UÇK-së i cili ishte edhe Kryetar i Kuvendit të Kosovës kur u shpall pavarësia. E dimë që sonte festohet në Beograd, sepse e kishin tmerr Rexhën para e gjatë luftës teksa vëllain Asllanin ia mbanin peng në burgjet e Serbisë. E dimë. Por, nuk do t’u zgjasë fort kjo festë, sepse Republika e Kosovës nuk kthehet prapa e shqiptarët po bëhen komb i barabartë me të tjerët.

10-shi i luftës sonë çlirimtare, gjithnjë e ka mbrojtur UÇK-në sepse e ka kuptuar mirë dhe e ka dashur shumë atë, sepse e ka bërë publike dhe e ka afirmuar UÇK-në, sepse nuk është ndarë kurrë nga Jasharët e Prekazit, sepse asnjëherë pasluftës nuk ka votuar në dëm të luftës çlirimtare e të shtetit të Kosovës, të lirisë së popullit e të mirëqenies së qytetarëve.

Kjo gjykatë speciale do të na gjykojë Rexhën tash, gjeneralin e luftës dhe deputetin e paqes, por normalisht që historia dhe ardhmëria jonë do ta gjykojnë këtë gjykatë. Rexha është veteran sepse shumë moti është luftëtar. Rexha nuk është veteran sepse nuk pensionohet dot. Dikur luftonte në UÇK. Tash do të luftojë për UÇK-në. Rexha është krenar me gjithë çka bërë. Ne jemi krenarë me Rexhën.

(Kosova Sot Online)