Parashikimi i motit për nesër në Kosovë

  • E.K /
  • 09 janar 2021 - 20:00
Parashikimi i motit për nesër në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka njoftuar se ditën e diele do të ketë mot kryesisht të vranët dhe herë-herë me reshje shiu dhe bore.

IHMK njofton se reshjet parashihen të përfshijnë gjithë territorin, por që shtrirja e tyre si zakonisht nuk do të jetë uniforme për shkak të specifikave gjeografike që ka vendi ynë.

“Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -2 deri 0 gradë celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 2-3 gradë celsius”, thuhet në njoftim.

Tutje, në njoftim thuhet se në mëngjes vende-vende parashihet të ketë ngrica, prandaj ngasësve të automjeteve ju rekomandohet kujdes i shtuar në komunikacion.

“Do të fryjë erë kryesisht nga verilindja me shpejtësi 1-5 m/s”.

(Kosova Sot Online)