Lipjani e bën me zyre listën e Vjosa Osmanit

  • A.P /
  • 15 janar 2021 - 22:32
Lipjani e bën me zyre listën e Vjosa Osmanit

Qytetarët e Lipjanit, në mënyrë vullnetare, kanë hapur zyrë për iniciativën qytetare të Vjosa Osmanit, të njohur me sloganin ‘Guxo’.

Një gjë të tillë e ka bërë të ditur anëtari i kësaj iniciative, Haxhi Avdyli, i cili ka njoftuar për zhvillim të agjendës politike në po këtë zyre.

“Lipjani hapë zyre për Listën Guxo #meVjosën. Bashkë me nikoqiren avokaten Gresa Bytyqi, Dr Burim Karameta, Valon Krasniqi e Artan Hoxha bashkëbiseduam me guximtarët e Lipjanit”, thuhet në postimin e Avdylit.

Deri më tani, kryesuesja e listës, njëherësh edhe ushtruese e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani, nuk ka treguar se kush do ia financojë fushatën. Për shkak se është iniciativë qytetare, Osmanit dhe bashkëpartiakve të saj nuk i mundësohet të marrin fonde nga KQZ’ja.

Përgjatë ditës së djeshme, kjo listë arriti marrëveshje politike me subjektin politik opozitar, Lëvizja Vetëvendosje, për shkrirje në listen e kësaj të fundit në zgjedhjet qëndrore. Një gjë e tillë u bë e ditur përmes një konference, të mbajtur në hallin e Kuvendit.

Përgjatë konferencës, u bë e ditur edhe se kandidate për president nga ana e VV’së do të jetë Osmani në nomenklaturën e radhës. 

(Kosova Sot Online)