Prokuroria tregon video të reja: Trump nxiti sulmin në Kapitol

  • G.G /
  • 11 shkurt 2021 - 08:50
Prokuroria tregon video të reja: Trump nxiti sulmin në Kapitol

“Provat do të tregojnë se ish-presidenti Trump nuk ishte një spektator i pafajshëm, por braktisi rolin e tij si komandant i përgjithshëm dhe u bë nxitës i përgjithshëm i sulmit ndaj Kongresit, të cilin ai e pa në TV sikur të ishte një reality show, pa bërë asgjë për të na ndihmuar”.

Gjyqi i dytë i fajësimit kundër Donald Trump vjen i gjallë me argumentet e prokurorisë që sjell pamjet e dhunshme dhe të papara të sulmit ndaj Kongresit, të marra nga sistemi i videombikëqyrjes së brendshme.

Një lëvizje që çoi në kundërsulm dy mbrojtësit Bruce Castor dhe David Schoen, debutimi i pasigurt i të cilëve bëri që republikanët të hutohen dhe tërboi ish-presidentin, i cili dyshohet se u bërtiti ndërsa ndiqte seancën në Mar-a-Lago në Florida.

Ndërkohë, Twitter ka vendosur një lloj ‘dënimi të përjetshëm’ social: Trump është hequr nga platforma e tij e preferuar “përgjithmonë”, dhe ai nuk do të mund të krijojë një llogari të re edhe nëse ai kthehet për të kandiduar.

(Kosova Sot Online)