Kurti takohet me ambasadorin austriak, diskutojnë për përforcim të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Austrisë

  • A.P /
  • 26 shkurt 2021 - 20:30
Kurti takohet me ambasadorin austriak, diskutojnë për përforcim të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Austrisë

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje është takuar me ambasadorin austriak në Kosovë, Christoph Weidinger, përgjatë ditës së sotme.

Një gjë të tillë e ka bërë të ditur vetë Kurti me anë të Twitter-it, teksa ka thënë se pikë diskutimi ka qenë përforcimi i marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Austrisë.

“Diskutim i frytshëm përgjatë drekës sot me ambasadorin Christoph Weidinger. Lidhjet tona historike, situata aktuale politike dhe forcimi i marrëdhënieve tona dypalëshe ishin çështje diskutimi në takimin tonë”, thuhet në postimin e Kurtit.

I pari i VV’së sot është takuar edhe me ambasadorin britanik në Kosovë, Nicholas Abbottt, me të cilin ka disktuuar për formimin e qeverisë së ardhshme.

“Në fund, të dy u dakorduan për bashkëpunim në projekte konkrete që do të ndihmonin si shtetndërtimin demokratik e zhvillimin ekonomik të vendit tonë, ashtu edhe thellimin e marrëdhënieve bilaterale midis dy vendeve tona në të ardhmen”, thuhet në njoftimin e VV’së. 

(Kosova Sot Online)