Jetesa në Zvicër, në cilat vende janë qiratë më të larta dhe më të ulta

  • G.G /
  • 01 March 2021 - 13:31
Jetesa në Zvicër, në cilat vende janë qiratë më të larta dhe më të ulta

Strehimet me qira janë më të shtrenjtat në kantonin Zug të Zvicrës, sipas një studimi nga Zyra Federale e Statistikave (FSO).

Qiraja mesatare mujore për një pronë tre-në-katër dhoma në kantonin e vogël, e cila është shtëpia e dhjetëra ndërmarrjeve shumëkombëshe, është 1.883 franga.

Qiratë mesatare mujore për një pronë prej tre deri në katër dhoma në dy kantone varionin midis 1,486 dhe 1,508 franga në 2019, përcjell albinfo.ch.

Në vendin e dytë është kantoni i Cyrihut (1,663 franga në muaj), i ndjekur nga Schwyz (1,612 franga) dhe Nidwalden (1,553 franga), shkruan The Local.

Gjeneva dhe Vaud janë të radhët në listë, me qira mesatare mujore përkatësisht 1,508 franga dhe 1,486 franga.

Në të kundërt, apartamenti me të njëjtën madhësi në Jura kushton 967 franga – niveli më i ulët në Zvicër – dhe 1,000 në Neuchâtel.

Mesatarja zvicerane për një banesë prej tre deri në katër dhoma është 1,362 franga, raportoi OFS.

Për shumicën e qiramarrësve në Zvicër – 62 përqind – qiraja mujore varionte nga 1.000 deri 1.999 franga, ndërsa një e katërta e familjeve paguanin një qira mujore me më pak se 1.000 franga.

Zvicra kishte 2.3 milionë qiramarrës më 2019, ndërsa 1.4 milionë njerëz kishin shtëpitë e tyre.

Një studim i mëparshëm tregoi se çmimet e pronave të banimit vazhdojnë të rriten në Zvicër pavarësisht pandemisë, duke u rritur me 2.5 përqind në 2020.

Shtëpitë në pronësi dhe ato me qira janë më të shtrenjtat në rajonin e Liqenit të Gjenevës, i cili përfshin kantone të Gjenevës dhe Vaud.

(Kosova Sot Online)