28-vjeçari nga Kosova plagoset në Gjermani, disa persona qëlluan me armë makinën ku gjendej

  • E.K /
  • 13 prill 2021 - 11:47
 28-vjeçari nga Kosova plagoset në Gjermani, disa persona qëlluan me armë makinën ku gjendej

Disa persona të maskuar sulmuan një makinë me armë zjarri në Essen të Gjermanisë dhe plagosën rëndë shoferin, një maqedonas verior 43-vjeçar. Pasagjeri i tij 28 vjeçar nga Kosova gjithashtu u plagos lehtë, tha policia.

Autorët kishin goditur makinën dhe plagosën dy viktimat, të hënën në mbrëmje rreth orës 20:20, njoftojnë mediat gjermane.

Sipas policisë, vetura që u sulmua pati dëme të mëdha, xhamat e dritares ishin thyer. Autorët e maskuar më pas u larguan me një Porsche Cayenne të zezë drejt pyllit të qytetit.

Lidhur me rastin një 56-vjeçar gjerman u arrestua.

“Personi i arrestuar është ende në paraburgim dhe po merret në pyetje,” tha zëdhënësi i policisë të martën në mëngjes.

Motivet e ngjarjes janë akoma të panjohura.

(Kosova Sot Online)