Gjeneralët amerikanë iu tremben një grushti shteti nga Trump pas zgjedhjeve

  • G.G /
  • 15 July 2021 - 12:34
Gjeneralët amerikanë iu tremben një grushti shteti nga Trump pas zgjedhjeve

Sipas një libri,  i cili pritet të publikohet së shpejti, disa gjeneralë amerikanë tregojnë për frikën se pas zgjedhjeve Trump do të bënte çdo përpjekje për  grusht shteti. Libri, i shkruar nga gazetarët fitues të Çmimit Pulitzer të Washington Post, Carol Leonnig dhe Philip Rucker, përshkruan se si Milley dhe oficerët e tjerë diskutuan një plan për të dhënë dorëheqjen, vetëm për të mos zbatuar urdhrat e  Trump- urdhra që ata i konsideronin të paligjshme dhe të rrezikshme.

Libri, i cili planifikohet të dalë  të martën e ardhshme, flet për vitin e fundit të Trump si president dhe se si zyrtarët e lartë të administratës dhe rrethi i ngushtë i Trump u “përpoqën” të qetësonin ish Presidentin kur humbi  zgjedhjet.

Autorët intervistuan Trump për më shumë se dy orë, raporton abcnews.al

Në libër theksohet  se si oficeri i lartë ushtarak i kombit, roli i të cilit është të këshillojë presidentin, po përgatitej për një përballje me komandantin e përgjithshëm sepse ai kishte frikë nga një përpjekje për një grusht shteti pasi Trump humbi zgjedhjet e nëntorit. Milley u foli miqve, ligjvënësve dhe kolegëve rreth kërcënimit të një grushti shteti.

“Ata mund të përpiqen, por nuk do t’ia dalin mbanë,” u tha Milley deputetëve. “Ju nuk mund ta bëni këtë pa ushtrinë. Ju nuk mund ta bëni këtë pa CIA dhe FBI.

Disa ditë përpara 6 janarit, sipas Leonnig dhe Rucker, Milley ishte i shqetësuar për thirrjen e Trump për të marrë masa. “Milley i tha stafit të tij se ai besonte se Trump po krijonte trazira, ndoshta me shpresën e një justifikimi për të thirrur Aktin e Kryengritjes dhe  ushtrinë.”

Milley e shikonte Trumpin si “udhëheqësin klasik autoritar, i cili  nuk kishte asgjë për të humbur”, shkruajnë autorët dhe ai vuri re diçka të ngjashme midis retorikës së Adolf Hitlerit si viktimë dhe shpëtimtar dhe pretendimeve të rreme të Trump për mashtrimet zgjedhore.

Milley u ndje i frikësuar se kjo “mund të ishte ekuivalenti modern amerikan i” Sturmabteilung”, duke iu referuar milicisë pro-naziste që nxiti Hitlerin për marrjen e pushtetit, raporton abcnews.al

‘Kjo është e gjitha”

Rucker dhe Leonnig intervistuan më shumë se 140 persona në lidhje me librin, megjithëse shumica folën në kushtet e anonimitetit. Milley shihet si dikush që u përpoq të mbante gjallë demokracinë sepse ai besonte se ishte në prag të kolapsit pasi mori një paralajmërim një javë pas zgjedhjeve nga një mik i vjetër.

“Ata po përpiqen të përmbysin qeverinë,” tha një person në kushte anonimati.

Reputacioni i Milley u cënua në qershor të vitit 2020, kur ai u bashkua me Trump gjatë një meshë në kishën e Shën Gjonit, pasi forcat federale shpërndanë me dhunë një turmë paqësore të protestuesve në Sheshin Lafayette jashtë Shtëpisë së Bardhë.

Milley më vonë kërkoi falje , duke thënë: “Unë nuk duhet të kisha qenë atje”.

Image

Por në libër theksohet se Milley ishte në frontin e përpjekjeve për të mbrojtur vendin, duke përfshirë  një ngjarje ku ai u përpoq të ndalonte Trump që të pushonte nga puna drejtorin e FBI-së Chris Wray dhe drejtoreshën e CIA-s Gina Haspel.

Leonnig dhe Rucker rrëfejnë një skenë kur Milley ishte me Trump dhe ndihmësit e tij të lartë në dhjetor dhe u përballën publikisht me shefin e stafit të Shtëpisë së Bardhë, Mark Meadows.

“Çfarë po ndodh? Doni të pushoni nga puna Wray ose Gina?” – pyeti Milley. “Eja shef. Çfarë dreqin po ndodh këtu? Çfarë po bën ?”

“Mos u shqetëso për këtë,” tha Meadows. “Vetëm disa ndryshime në personel”.

“E gjithë kjo nuk ka kuptim”

Libri gjithashtu hedh dritë të re mbi teorinë e konspiracionit dhe mashtrimeve të Trump pasi ai humbi zgjedhjet në 2020. Pas kryengritjes së 6 janarit, në libër shkruhet se Milley bisedoi çdo ditë me Meadows dhe sekretarin e atëhershëm të Shtetit Mike Pompeo.

“Tema e përgjithshme të bisedave ishin nëse do të kishte një transferim paqësor të pushtetit në 20 janar,” u tha një zyrtar i lartë autorëve.

Image

Milley i cilësoi bisedat si një mundësi për të mbajtur shënime mbi Trump,  sipas autorëve. Leonnig dhe Rucker gjithashtu rrëfejnë një skenë ku Pompeo vizitoi Milley në shtëpi disa javë para zgjedhjeve dhe biseduan së bashku.

Autorët shkruajnë se Pompeo nuk dha asnjë koment që mund të pasqyrojnë pikëpamjet e tij. Javët e fundit Trump ka sulmuar Milley, pjesë e administratës së Biden, pasi ai dëshmoi në Kongres rreth 6 janarit.

Libri gjithashtu përmban disa anekdota të mrekullueshme për gratë gjatë presidencës së Trump, duke përfshirë Republikanen si  Liz Cheney, Kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve  Nancy Pelosi, Kancelaren gjermane Angela Merkel dhe ish zonjën e parë Michelle Obama.

Në libër flitet edhe për një bisedë telefonike pas kryengritjes së 6 janarit midis Milley dhe Cheney, republikan i Wyoming, i cili ka lidhje të ngushta ushtarake. Cheney votoi për të fajësuar Trump dhe ka qenë një kritik i hapur i gënjeshtrave të tij zgjedhore, duke çuar në largimin e saj nga udhëheqja e Dhomës së Përfaqësuesve.

Milley e pyeti Cheney se si qëndronte situata.

“Ai është i ndyrë Jim Jordan. Ai bir k***”, tha Cheney, sipas librit. Cheney bisedoi me Milley rreth asaj që përjetoi në Shtëpinë e Shtëpisë në 6 Janar ndërsa protestuesit pro-Trump pushtuan dhe shkelën ndërtesën e Kapitolit, duke përfshirë një përplasje me aleatin e Trump.

‘I çmendur’, ‘i rrezikshëm’, ‘maniak’

Libri zbulon bisedat private të Pelosit me Milley gjatë kësaj periudhe të ashpër. Kur Trump pushoi Esper në nëntor, Pelosi ishte një nga disa ligjvënësit që telefonuan Milley.  “Mos harroni betimin tuaj,” tha ajo.

Pas kryengritjes së 6 janarit, Pelosi i tha gjeneralit se ajo ishte thellësisht e shqetësuar se një Trump i “çmendur”, “i rrezikshëm” dhe “maniak” mund të përdorte armë bërthamore gjatë ditëve të tij të fundit në detyrë.

Libri flet për Trump, i cili kishte një marrëdhënie të tensionuar me Merkel. Ai foli me  këshilltarët e tij gjatë një takimi të Zyrës Ovale në lidhje me NATO-n dhe marrëdhëniet e SHBA-së me Gjermaninë.

“” Unë i njoh  ata dreq “krauts”shtoi presidenti, duke përdorur një term nënçmues për ushtarët gjermanë nga Lufta e Parë Botërore dhe e Dytë Botërore,” shkruajnë Leonnig dhe Rucker.

“Askush nuk është më  i lumtur se unë”

Pas 6 janarit, Milley mori pjesë në një stërvitje me udhëheqësit ushtarakë dhe të zbatimit të ligjit për t’u përgatitur për inaugurimin e Presidentit Joe Biden në 20 Janar.  Uashingtoni ndodhej në izolim nga frika se grupet e ekstremit të djathtë si Djemtë Krenarë mund të përpiqeshin të transferonin me dhunë pushtetin.

Milley i tha një grupi udhëheqësish të lartë, “Kjo është marrëveshja: Këta njerëz janë nazistë. Këta janë nga i njëjti brez që ne kemi luftuar në Luftën e Dytë Botërore. Ne do të ndërtojmë një mur çeliku rreth këtij qyteti dhe nazistët nuk do të mund të hyjnë “.

Trump nuk mori pjesë në inaugurim, siç është tradita, dhe ngjarja kaloi pa incidente. Ndërsa ceremonia e inaugurimit përfundoi, Kamala Harris, e cila sapo ishte betuar si nënkryetare,  falënderoi Milley. “Ne të gjithë e dimë se çfarë keni bërë ju dhe disa të tjerë”, tha ajo, “Faleminderit.”

Libri përfundon me Milley që përshkruan se sa i lumtur ishte se nuk kishte ndodhur një grusht shteti duke thënë, “Falënderoj Zotin e Plotfuqishëm, që tani jemi të sigurt”.

Milley shprehu gjithashtu lumturinë e tij ndërsa Biden u betua, i ulur në skenën e inaugurimit.

“Askush nuk ka një buzëqeshje më të madhe se sa unë sot “, tha Milley, sipas Leonnig dhe Rucker. “Ju nuk mund ta shihni atë pasi kam maskë, por unë e shoh.”

Nga Jamie Gangel, Jeremy Herb, Marshall Cohen and Elizabeth Stuart, CNN.

(Kosova Sot Online)