Policia e Kosovës deklarohet për arrestimin e Fjolla Morinës

  • G.G /
  • 19 korrik 2021 - 13:58
Policia e Kosovës deklarohet për arrestimin e Fjolla Morinës

Këngëtarja Fjolla Morina është prangosur nga Policia e Kosovës sot në Prishtinë, pas disa muajsh qëndrimi në arrati. E njëjta ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet e Shqipërisë.

Lajmin për arrestimin e saj e ka konfirmuar Policia e Kosovës për Express, duke cekur urdhërarrestin ndërkombëtar të lëshuar ndaj saj, nga autoritetet shqiptare.

“Në bazë të urdhër arrestit  ndërkombëtar të lëshuar  nga autoritetet e Shqipërisë, sot me 19.07.2017 në Prishtinë  nga njësia policore FAST-Kosova në bashkëpunim me zyrtaret policorë të stacionit policor “Jugu” në Prishtinë, është arrestuar e dyshuara femër, e cila ishte në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet Shqiptare”, thuhet në përgjigjen e Policisë.

Mbi këngëtaren rëndon akuza për trafikim të armëve dhe municionit në Shqipëri.

Kjo vjen si pasojë e një arrestimit të saj vitin e kaluar në pikën kufitare Kosovë-Shqipëri, ku ajo u zu me dy revole në veturën e saj, shoqëruar nga dy bashkëudhëtarë meshkuj.

Muaj më vonë ajo u arratis nga arresti shtëpiak në banesën në Kukës, deri sot kur edhe u arrestua.

(Kosova Sot Online)