Dëshmitari i Speciales: Ma dhanë çokollatën, më goditën në kokë, ishte ky që jam ardhë për të

  • G.G /
  • 20 shtator 2021 - 12:02
Dëshmitari i Speciales: Ma dhanë çokollatën, më goditën në kokë, ishte ky që jam ardhë për të

Derisa është duke u zhvilluar seanca gjyqësore ndaj ish-pjesëtarit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa ka vazhduar edhe deklarimi i dëshmitarit të parë në këtë rast.

Dëshmitari i parë i cili po dëgjohet në rastin e Salih Mustafës, deklaroi para Dhomave të specializuara për momentet e ndalimit të tij në afërsi të fshatit Zllash.

Ai tha se ishte ndaluar nga dy persona me uniforma dhe armë të shkurta, përderisa një veturë kishte ardhur për t’i marrë.

Në atë veturë, sipas dëshmitarit ishin dy persona, njëri nga ta me kapele të kuqe.Ai tregoi se si fillim dy personat me teshat me lara, i kishin dhënë një çokollatën përpara se t’i vendosnin thesin e zi në kokë.

“Ma dhanë çokollatën, m’ka ra boks në kry edhe ma ka shti ni thes të zi në krye, ma s’kanë fol kurgjo me mu, veç me kanë thanë këna met dhanë çokollata sa të shkojmë atje”, tha dëshmitari.

Më poshtë mund të lexoni edhe pjesën tjetër të pyetjeve të parashtruara nga prokuroi dhe përgjigjen e dëshmitarit para se seanca të shkojë sërish në seancë private, transmeton lajmi.net.

Na the se për një moment të morën nga ai vend?
Po.

A mund të na tregosh se kush të mori?
Ata s’më kanë lënë mu me shiqu, vetëm më kanë ngreh zhag më kanë qit jashtë. Unë s’kom dit tjetër qysh.
Kanë hy brenda e kanë marr thesin ma kanë qit në kry. Më kanë qit jashtë njo 6-7 metra prej aty. Se di sa i ka pas saktë.
Edhe aty isha edhe unë.

Pra të quan tek ky vendi tjetër? Çka ishte ky vendi i dytë?
Çka ndodhi ,kur të quan te vendi tjetër nga ahuri?
A mund të thuash si të rrahën?
Më kanë sjell me druna më kanë sjell me shkelma, më kanë sjell me nuk e di çka më kanë sjell dhëmbët mi kanë thy qaty. Jam i bërë operacion disa here.

A të kujtohet sa persona morën pjesë në këtë rrahje sa po dëshmove?
Njo 3-4-5 po, saktë nuk e di.

Ata që të morën nga ahuri të rrahën apo tjerë?
Më rrahën plot nuk e di.
Çkas më kanë thënë, më kanë sha nënën edhe ma kanë sjell sa kanë mujt.
Një shkelëm, një me dru s’e di as vetë.
Më akuzojshin se kam bashkëpunu me serbë, kom shit dru një kali e kom pas.
Unë s’kom mujt me jetu ndryshe masanej.

A e njihnit dikë nga këta persona?

Nuk mujta me i njoftë.
S’ka pas rrymë atëherë hiç, u kon zor.
Ka qenë një bateri u dhezke u shuke, s’ke mujt me pa çka kanë pas vesh.

A të kujtohet a kishte dikush diçka në kokë nga ata që të rrihnin?

Tjetër nuk po di se s’ka pas as rrymë, njo 3-4 orë më kanë rreh ndoshta.
Ata më kanë rrah ka një nga një dy tri here, më kanë gju ujë në fund s’e kom dit më as ku jam. Aty në ahër më kanë rreh deri të nesërmen në mëngjes.

A përdorën armë ndonjëherë?
Po.
Jom kon shtrire në shtrat, njoni prej tyre e ka nxjerrë një revole edhe ma ka drejtu e kom ni edhe unë s’e di çka ka ndodhë tani…
“Dëshmitari tregoi me gishtë shenjën në ballë ndërkohë që po fliste”

Çfarë ishte kjo zhurmë?

Revolja ka bo “çkrrap”, amo kshtu nuk ka kris. Në qat moment që jom kon aty ma ka vendos në kokë.
Kush ishte ky njeri?
Ky ishte njeriu që …Për këtë që jom ardh se s’po mundem me ia përmend emrin.
Mbase s’do t’ia përmndësh emrin, por mundesh nofkën?
Ky që përdori pistoletën a e mbante atë kapelën e kuqe?
E kom ni kur e ka thirr dikon edhe më është ndërprerë dëgjimi.
A i drejtoheshin ata njëri-tjetrit me emra?
Po.

The se njeri që ishte atje ishte i akuzuari? Nga e di këtë?
Ishte kryesori aty.
Nga e di ti se ishte kryesori aty?
E di. Pa thon ky ata s’kanë bo kurgjo. Ai i jepke urdhrat edhe s’kanë bë kurgjo pa thanë ai.

A dëgjove dikë tjetër që të jepte urdhrat?
Jo.

Ky njeriu që ta vuri revolen në kokë a ishte nga ata që të rrahën?
The se kur mbaroi rrahja të larguan nga aty?
Kush të mori ku të çuan?Më kanë çuan?
Më kanë çu..

(Kosova Sot Online)