Burri i propozon të dashurës natën që shtëpia e tyre e re u përfshi nga zjarri

  • G.G /
  • 28 September 2021 - 12:59
Burri i propozon të dashurës natën që shtëpia e tyre e re u përfshi nga zjarri

Një burrë nga Karolina Veriore e bëri më të mirën një situatë të keqe duke i propozuar të dashurës së tij, natën që shtëpia e tyre u dogj – pasi rimori unazën e fejesës që i mbijetoi zjarrit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Sean Matthews kishte për qëllim t’i kërkonte partneres së tij Kellie Stanley të martohej me të në shtëpinë e tyre të re në Fuquay-Varina, për nder të njëvjetorit të transferimit të tyre, por planet e tij ndryshuan pasi prona e tyre u shkatërrua në një zjarr më 4 shtator.

“Duke pasur familjen e saj atje dhe disa miq dhe fqinjë, e dija se do të ishte hera e fundit që të gjithë do të ishim në gjendje të ishim në shtëpinë tonë për një kohë të gjatë”, tha ai për Fox News. “U ndjeva fort se doja të largohesha me të si e fejuara ime.”

Çifti ishte në një darkë atë të shtunë kur morën një telefonatë rreth orës 6:30 pasdite nga një fqinj i cili tha se veranda e tyre e pasme ishte përfshirë nga zjarri.

Matthews dhe Stanley u shqetësuan menjëherë për sigurinë e qenit të tyre 13-vjeçar, Memphis, por, fatmirësisht, ata e kishin lënë derën e brendshme në garazhin e tyre të hapur atë ditë.

Ndërsa vraponin për në shtëpi nga restoranti aty pranë, fqinjët e tyre përdornin kodin e garazhit për të shpëtuar qenin e tyre dhe ndërprisnin linjat e gazit për të parandaluar një shpërthim të mundshëm ndërsa prisnin që zjarrfikësit të mbërrinin në vendngjarje.

Çifti u lejua të kthehej brenda në shtëpinë e tyre pasi u fik zjarri për të parë nëse ata mund të shpëtonin ndonjë gjë nga rrënojat.

Ndërsa ata humbën pothuajse gjithçka që zotëronin, Stanley gjeti Biblën e saj ndërsa Matthews ishte në gjendje të merrte unazën e fejesës që kishte ruajtur fshehurazi në një kasafortë kundër zjarrit.

Dhe pas gjithçkaje që kishin kaluar atë natë, ai u shty për t’i propozuar asaj aty për aty, gjë që ajo nuk e priste aspak.

“Sean sapo na mblodhi të gjithëve në fund të natës për të mbajtur një fjalim dhe falënderuar të gjithë që ishin atje për ne. Ndërsa ai po mbante fjalimin, në kokën time po përpiqesha të mendoj se çfarë do të them”, kujton Stanley.

“Por, atëherë e gjithë biseda u zhvendos, dhe ai sapo filloi të flasë për mënyrën se si ne filluam dhe si e ndërtuam këtë shtëpi vitin e kaluar”, vazhdoi ajo.

“Ne u transferuam dhe i gjithë qëllimi i tij – të cilin nuk e kisha njohur në atë kohë – por i gjithë qëllimi i tij ishte të më propozonte në shtëpi sepse shtëpia do të thotë shumë për ne”.

Matthews tha se ai e bëri “pyetjen e famshme” sepse “donte të bënte më të mirën” pasi humbën shtëpinë e tyre, duke thënë se ata ishin mirënjohës që ishin të sigurt dhe kishin Memphis.

Departamenti i Zjarrfikjes Fuquay-Varina është ende duke hetuar se çfarë e shkaktoi zjarrin, por çiftit iu tha se ndoshta nuk do të kishin mbijetuar nëse do të flinin.

Çifti i sapo fejuar ndryshoi qëndrimin në një hotel para se të vendosej në shtëpinë e një shoku.

Ata planifikojnë të transferohen në një apartament në tetor, ku do të jetojnë derisa shtëpia e tyre të rindërtohet. 

(Kosova Sot Online)