Mimoza Kusari në tri zgjedhje shkon në balotazh me tri parti të ndryshme

  • A.P /
  • 18 tetor 2021 - 21:48
Mimoza Kusari në tri zgjedhje shkon në balotazh me tri parti të ndryshme

Zgjedhjet lokale në Gjakovë ishin “deja-vu”. Për herë të tretë me radhë kjo komunë shkoi në balotazh dhe personazhet janë thuajse të njëjtat. Kandidati i AAK-së, Ardian Gjini, fitoi me një epërsi solide ndaj kandidates së VV-së, Mimoza Kusari Lila, por nuk arriti një fitore aq të madhe sa duhej për fitore në raundin e parë.

Deja-vu është fakti se Kusari Lila shkon që tre herë me radhë në balotazh në këtë komunë. Ajo të tria herët e kishte kundërkandidat dikë nga AAK-ja. Por ajo që është fakt interesant është se Kusari Lila tri herë me radhë ka shkuar në balotazh duke përfaqësuar parti të ndryshme.

Në zgjedhjet lokale të vitit 2013, Kusari Lila përfaqësonte AKR-në dhe fitoi 44.% në raundin e parë kundrejt kryetarit të atëhershëm të Gjakovës, Pal Lekaj, që mori 35.70%. në këto zgjedhje, nga ana e VV-së kandidoi Arbëri Nagavci, Ministrja e tanishme e Arsimit në Kosovë. Kusari Lila fitoi raundin e dytë dhe u bë kryetare e Gjakovës.

(Kosova Sot Online)